Coraz mniej Polaków popiera karę śmierci
63% badanych Polaków opowiada się za stosowaniem kary śmierci za najcięższe przestępstwa. 31% badanych jest temu przeciwna - wynika z sondażu CBOS. Sondaż wskazał, że w stosunku do 2004 roku odsetek respondentów popierających karę śmierci spadł aż o 14 punktów (z 77% do 63%), zarazem zwiększyła się (o 12 punktów, do 31%) liczba osób, które są temu przeciwne.
Za przywróceniem kary śmierci częściej opowiadają się mężczyźni niż kobiety. Przyzwolenie na tego rodzaju kary jest stosunkowo największe wśród osób w średnim wieku, mających wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie.
Przeciwnicy orzekania kary śmierci to głównie respondenci najmłodsi (w wieku 18-24 lata) oraz najstarsi (mający 65 lat i więcej), uczniowie i studenci oraz osoby z wyższym wykształceniem.
W elektoratach partyjnych akceptacja orzekania kary śmierci za najcięższe przestępstwa stosunkowo najwyższa jest wśród LiD oraz PSL. Nieco mniejsze przyzwolenie na jej stosowanie wyrażają sympatycy PiS i PO, a najmniejsze - potencjalni wyborcy Samoobrony. Jak wskazuje sondaż, we wszystkich elektoratach przeważają zwolennicy kary śmierci.
Na pytanie, za jakie przestępstwa powinna być wprowadzona kara śmierci, 60% badanych zwolenników kary śmierci odpowiedziało, że w przypadku zabójstw i morderstw. 18% badanych ograniczyłoby stosowanie tego rodzaju kary jedynie do morderstw lub zabójstw ze szczególnym okrucieństwem, zaś 12% wyłącznie do świadomego i wcześniej zaplanowanego zamachu na ludzkie życie. 3% badanych uważa, że kara śmierci powinna grozić za morderstwa na tle seksualnym lub rabunkowym (2%) bądź też wyłącznie za wielokrotne zabójstwo (2%).
Co dziesiąty zwolennik przywrócenia w Polsce kary śmierci uważa, że powinno się ją stosować wobec sprawców gwałtów. Nieliczni uważają, że można ją stosować m.in. za napady i kradzieże, handel narkotykami.
12% badanych domaga się odbierania życia zabójcom dzieci, 8% pedofilom, 6% gwałcicielom nieletnich.
46% badanych zwolenników kary śmierci uważa, że tej karze powinny podlegać osoby, które ukończyły 18 lat. 30% uważa, że powinny jej również podlegać osoby niepełnoletnie, zaś 19% jest zdania, że właściwym wiekiem do tego typu kary jest co najmniej 20 lat.
W Polsce kara śmierci formalnie nie obowiązuje od 1998 roku - odkąd wszedł w życie Kodeks karny, uchwalony rok wcześniej. Jednak już od 1988 roku obowiązywało moratorium na jej wykonywanie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 931 dorosłych mieszkańców Polski.