Coraz bliżej giętkich ekranów w notebookach
Zespół naukowców z uniwersytetu w Cambridge opracował prototyp tworzywa, którego kształt można dowolnie formować, przekształcając go np. z płaskiej powierzchni w zwinięty rulon. Zdaniem badaczy zaangażowanych w projekt, materiał ten może w przyszłości posłużyć do budowy elastycznych, niełamliwych wyświetlaczy czy zwijanych klawiatur.
Arkusz materiału - taki jak zaprezentowany na załączonej fotografii - wykonany jest ze stopu miedzi i nie zawiera żadnych ruchomych części ( zamków, zaczepów, itp. ). Ideą przewodnią, jaka przyświecała opracowującym tę technologię naukowcom, była koncepcja popularnych zabawek dla dzieci ( m.in. elastycznych linijek ), które można było zwinąć w pierścień i znów rozwinąć w kształt płaszczyzny.
Jak mówi dr Keith Seffen, szef Wydziału Inżynierii na uniwersytecie w Cambridge, najważniejszą kwestią jaką należało rozstrzygnąć w trakcie prac było to, jak okiełznać napięcia panujące w strukturze materiału. Kształt tworzywa i nacisk są bowiem ze sobą związane - im większa zmiana kształtu materiału, tym większe napięcia.
W tworzywie uzyskanym przez naukowców z Cambridge napięcia w strukturze tworzywa rozkładają się tak, że po osiągnięciu pewnej "masy krytycznej" ( czyli w momencie, gdy oddziałujące siły mogłyby doprowadzić do złamania lub uszkodzenia materiału ) materiał zmienia kształt.
Tego typu materiał mógłby znaleźć zastosowanie np. w produkcji cienkich, elastycznych wyświetlaczy dla urządzeń przenośnych lub jako tymczasowe osłony lub opakowania wielokrotnego użytku.