"Codziennie musimy mówić: ta ofiara nie była daremna"
Marszałek sejmu Grzegorz Schetyna na uroczystościach związanych z obchodami 66. rocznicy Powstania Warszawskiego powiedział, że te 63 dni Powstania były dla Polaków szczególne. Podkreślił, że ofiara powstańców nie była daremna. - Bez niej nie byłoby dziś wolnej Polski - dodał Schetyna. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do przechowania i promowania pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Pełniący obowiązki prezydenta marszałek sejmu Grzegorz Schetyna, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele organizacji powstańczych i kombatanckich biorą udział w uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystość jest częścią obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
"Ofiara 63 dni nie poszła na marne"
Schetyna podkreślił, że ofiara 63 dni nie poszła na marne i stała się inspiracją dla następnych pokoleń. - Dzisiaj często historycy zadają sobie pytanie, czy ta ofiara Warszawy, ofiara najlepszych synów i córek tego miasta, była ofiara daremną? Codziennie, a szczególnie 1 sierpnia musimy na to pytanie potrafić odpowiedzieć. I musimy odpowiadać tak samo: nie była daremna. Ofiara 63 dni, ofiara okupacyjnej nocy, AK, Powstanie, to wszystko symbole, które były inspiracją dla następnych pokoleń - mówił Schetyna.
Przecież - dodał - "dopiero po wielu, wielu latach udało się osiągnąć to, o czym marzyli powstańcy Warszawy - niepodległą, wolną i suwerenną Polskę". - Ale nie byłoby tej wolnej Polski, nie bylibyśmy dzisiaj tutaj, w tym muzeum, nie świętowalibyśmy pamięci powstańców Warszawy, gdyby nie ten wielki upór, ta wielka odwaga, ta wielka ofiara 63 dni - podkreślił Schetyna.
- Następne pokolenia miały więcej szczęścia. Następne pokolenia dożyły wolnej Polski, ale te pokolenia wzorowały się na powstańcach Warszawy, na AK, na Małym Sabotażu, na tych wszystkich, którzy w czasie okupacyjnej nocy dawali świadectwo prawdzie i polskości - powiedział marszałek sejmu.
"Byliście i jesteście wzorami do naśladowania"
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do przechowania i promowania pamięci o Powstaniu Warszawskim. - Jako prezydent Warszawy, córka powstańca dziękuję wszystkim za przechowanie i promowanie pamięci o bohaterach, o mieście niezłomnym, nieujarzmionym. Dziękujemy, że możemy tu być z wami - mówiła prezydent Warszawy.
Zwracając się do powstańców powiedziała, że Muzeum Powstania Warszawskiego nie powstałoby bez nich. - Ten budynek tętni waszymi - powstańców warszawskich - wspomnieniami, doświadczeniami, przeżyciami, dramatami. Muzeum to nigdy by nie powstało gdyby nie wy - podkreśliła.
- To powstańcy warszawscy wypełnili je zapisywanymi pilnie przez wolontariuszy wspomnieniami, przynosili różnorakie pamiątki - przypomniała Gronkiewicz-Waltz.
- Przez lata trwaliście jako niezłomne symbole młodzieńczej walki o wolność ojczyzny. Byliście i jesteście wzorami do naśladowania, choć wówczas Warszawa walkę przegrała, a skala poniesionej ofiary przeraża do dziś, z tych popiołów odrodził się patriotyzm, który poprzez ruch Solidarności doprowadził nas w końcu do wolnej Polski - mówiła.
Jak zaznaczyła, "w tym miejscu wspominamy twórcę Muzeum, zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego". Ta wypowiedź została nagrodzona oklaskami zgromadzonych.
- Pamiętamy też w tych dniach o innych, którzy zginęli w tej katastrofie, a przyczynili się do kultywowania pamięci o heroicznych czynach z 1944 roku - mówiła prezydent stolicy i wyliczała: prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Czesława Cywińskiego, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, wiceministra kultury Tomasza Mertę oraz żołnierza AK Zbigniewa Dębskiego. Uczestnicy uroczystości brawami przyjmowali każde z tych nazwisk.
Minuta ciszy ku czci powstańców
Po prezydent Warszawy głos zabrał prezes Związku Powstańców Warszawy gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Podkreślał, że ówczesna "niespotykana w dziejach" solidarność przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1989 roku. - Pamiętajmy, że wtedy solidarność społeczna w Powstaniu była niespotykana, niespotykana w dziejach naszej ojczyzny. I ta solidarność zaowocowała, że w 1989 roku uzyskaliśmy wolną, niepodległą naszą ukochaną ojczyznę - mówił gen. Ścibor-Rylski podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wyraził nadzieję, że w Muzeum będą się spotykać następne pokolenia - wnukowie, prawnukowie. - Jak długo będzie Polska istniała, tak długo będziemy świętować ten dzień wybuchu Powstania - oświadczył.
- Pamiętajmy o tym, że tu w muzeum kształtuje się młode pokolenie. Uczą się patrząc na te wszystkie eksponaty, oglądając filmy. Jest to wielka rzecz. Marzyliśmy o tym przez tyle lat. W 60. rocznicę było otwarcie tego muzeum. Pamiętamy wszyscy ten wzruszający moment. Dziś po sześciu latach znów już skromniejsza garstka, ale przybyła jednak z zagranicy - podkreślił.
Gen. Ścibor-Rylski uczcił pamięć powstańców minutą ciszy. - Trudno na tym miejscu nie doznać wzruszenia. Dlatego chciałbym, abyśmy te wspaniałe dziewczęta i chłopców uczcili minutą ciszy. Zasługują na to - podkreślił.
Jak dodał, "chyba każdy z nas, który jest tutaj w muzeum doznaje wzruszenia". - Miejmy siłę, odwagę, aby jeszcze przetrwać i przekazać te wartości najważniejsze, najdroższe nam - wolność, niepodległość, honor naszej ukochanej ojczyzny - zwrócił się do powstańców.
Odznaczenia
Uczestnicy Powstania Warszawskiego zostali odznaczeni przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka sejmu Grzegorza Schetynę Krzyżami Komandorskim z Gwiazdą, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej.
Odznaczeni za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich oraz za osiągnięcia w pracy społecznej zostali: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Władysław Matkowski; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Mieczysław Grudniak, Wacława Jurczakowska i Tadeusz Roszkowski; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Antoni Chojdyński, Lilianna Drzewiecka, Janusz Kozłowski, Janusz Kuzka, Zdzisław Spuś, Halina Szwykowska i pośmiertnie Robert Drzewiecki.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Henryka Chruścickiego i Tadeusza Kellera oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Jana Hernika, Wiktora Natansona, Ryszarda Piotrowskiego i pośmiertnie Bolesława Stańczyka.