Co z jedzeniem mięsa w sylwestra? Biskupi zabrali głos
Tegoroczny sylwester przypada w piątek, kiedy katolicy tradycyjnie zachowują post od jedzenia mięsa. W większości diecezji w Polsce biskupi udzielili wiernym tego dnia dyspensy. Oznacza to, że zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych nie będzie obowiązkowe. Jest jednak warunek.
Duchowni zobowiązali wiernych, aby w zamian postu pomodlili się w intencjach papieża Franciszka oraz podjęli dowolne zadośćuczynienie. Niektórzy zalecają złożenie jałmużny.
Jak dotąd dyspensy udzielono w 31 na 41 diecezji w Polsce. Niewykluczone, że ta liczba się jeszcze zwiększy, jednak warto pamiętać, że biskupi nie mają obowiązku zwalniać z przestrzegania postu z uwagi na ważną okazję.
Szczegółowo tę kwestię reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego, który stwierdza, że "biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra".
Zobacz też: oko w oko z żubrami. Świąteczne spotkanie ze stadami na Podlasiu i w Bieszczadach
"Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia ostatni dzień roku kalendarzowego sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam (...) wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - czytamy w dekrecie metropolity.
Podobny dokument wydał już ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński. "Na podstawie (...) Kodeksu Prawa Kanonicznego - udzielam dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia w piątek, 31 grudnia 2021 roku, wszystkim diecezjanom oraz gościom, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej" - napisał duchowny.
Dyspensa w sylwestra. Gdzie jej udzielono?
Analogiczne zarządzenia wydali ponadto: abp Marek Jędraszewski w archidiecezji krakowskiej, abp Tadeusz Wojda w archidiecezji gdańskiej, abp Stanisław Budzik w archidiecezji lubelskiej, abp Józef Guzdek w archidiecezji białostockiej, abp Wacław Depo w archidiecezji częstochowskiej, abp Wojciech Polak w archidiecezji gnieźnieńskiej, abp Grzegorz Ryś w archidiecezji łódzkiej, abp Adam Szal w archidiecezji przemyskiej oraz abp Józef Górzyński w archidiecezji warmińskiej.
Dyspensy wiernym udzielił ponadto bp Damian Bryl w diecezji kaliskiej, bp Jan Piotrowski w diecezji kieleckiej, bp Tadeusz Lityński w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp Andrzej Siemieniewski w diecezji legnickiej, bp Wiesław Śmigiel w diecezji toruńskiej, bp Piotr Libera w diecezji płockiej, bp Janusz Stepnowski w diecezji łomżyńskiej, bp Marek Mendyk w diecezji świdnickiej, bp Andrzej Jeż w diecezji tarnowskiej, bp Andrzej Dziuba w diecezji łowickiej, bp Ryszard Kasyna w diecezji pelplińskiej, bp Marek Solarczyk w diecezji radomskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz w diecezji sandomierskiej, bp Jan Wątroba w diecezji rzeszowskiej, bp Kazimierz Gurda w diecezji siedleckiej, bp Grzegorz Kaszak w diecezji sosnowieckiej, bp Krzysztof Włodarczyk w diecezji bydgoskiej oraz bp Marian Rojek w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Abp Józef Kupny podkreślił, że udzielenie dyspensy ma "przyczynić się nie tylko do pogłębienia relacji międzyludzkich, ale również do jeszcze większego zrozumienia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w pozostałe piątki całego roku".
Dyspensa w sylwestra. Gdzie biskupi jeszcze nie zdecydowali?
Stosownego dekretu w tej sprawie nie wydał jeszcze abp Stanisław Gądecki w archidiecezji poznańskiej, abp Wiktor Skworc w archidiecezji katowickiej, bp Roman Pindel w diecezji bielsko-żywieckiej, bp Jerzy Mazur w diecezji ełckiej, bp Piotr Henryk Sawczuk w diecezji drohiczyńskiej, bp Jacek Jezierski w diecezji elbląskiej, bp Jan Kopiec w diecezji gliwickiej, bp Edward Dajczak w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Andrzej Czaja w diecezji opolskiej oraz bp Krzysztof Wętkowski w diecezji włocławskiej.
Zobacz też:
Źródło: PAP