Trwa ładowanie...

Co się dzieje z Poczobutem? Od dwóch tygodni nie ma z nim kontaktu

Już od dwóch tygodni nie dochodzą żadne listy od Andrzeja Poczobuta, który przebywa w izolacji w kolonii karnej na Białorusi. - Sytuacja jest bardzo trudna - mówił w piątek wieczorem, w Białymstoku wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski.

Od dwóch tygodni nie dochodzą żadne listy od Andrzeja PoczobutaOd dwóch tygodni nie dochodzą żadne listy od Andrzeja PoczobutaŹródło: East News, fot: LEONID SHCHEGLOV
d1yd3vi
d1yd3vi

Akcje solidarnościowe w Białymstoku odbywają się co miesiąc przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy którym stoi wielkoformatowe zdjęcie Poczobuta. Akcja, to też solidaryzowanie się z innymi więźniami politycznymi na Białorusi i upominanie się o ich uwolnienie. Organizuje ją Związek Polaków na Białorusi i Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

- Andrzej siedzi w Nowopołocku. Już od dwóch tygodni nie dochodzą od niego żadne listy. Informacji jest bardzo mało. Nawet adwokat ma pozwolenie na odwiedzenia go raz w miesiącu, sytuacja jest bardzo trudna. Nie dają mu nadal leków. Monitorowanie, w jakim jest stanie jest coraz trudniejsze - mówił podczas wiecu wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski. Podczas akcji przypomniano, że Poczobut przebywa w więzieniu od 32 miesięcy, w izolacji ma przebywać do lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Polityczna hucpa". Fogiel atakuje pomysł komisji śledczych

- Zbieramy się tutaj, żeby powiedzieć o represji na Białorusi, żeby powiedzieć o problemie więźniów politycznych, których jest coraz więcej. Siedzą wszyscy, siedzą Białorusini, siedzą Polacy. Reżim nie wybiera, reżim wsadza wszystkich, kto jest niezgodny – podkreślił Zaniewski.

d1yd3vi

Poinformował, że niedawno został zatrzymany polski ksiądz proboszcz z Wołożyna, Henryk Okołotowicz. - Został oskarżony o szpiegostwo i grozi mu 15 lat więzienia – dodał Zaniewski. Ksiądz jest schorowany, ma 70 lat. Obecnie przebywa w więzieniu śledczym KGB w Mińsku.

Zaniewski podkreślił, że wiec jest po to, żeby o tych wszystkich sprawach mówić i je nagłaśniać. - To jedyna szansa, żeby dużo o tym mówić, dla polskiej społeczności. Słyszą o tym, że my tutaj się zbieramy koledzy na Białorusi. To jest bardzo ważne. Zachęcam, żeby tu przychodzić i mówić o tym – zapraszał przedstawiciel Związku Polaków na Białorusi.

- Nie możemy milczeć, nie możemy być obojętni. Więzienia są zapełnione tymi, którzy chcieli demokratycznej Białorusi. Oni wołają do nas byśmy nie byli obojętni. Pamiętajmy zło rodzi się szybko, ze złem trzeba walczy – mówiła w Białymstoku dr Barbara Olech ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, w areszcie przebywał od 25 marca 2021 roku, 8 lutego tego roku został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Po nieuwzględnionym odwołaniu od wyroku przebywa w kolonii karnej w Nowopołocku.

d1yd3vi

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yd3vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1yd3vi
Więcej tematów