Co robić, żeby mniej cierpieć w czasie upałów?
Temperatura około 30 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza powyżej 90% - taka pogoda może być groźna szczególnie dla osób starszych i dzieci.
Nie odwodnić organizmu
Doktor Radosław Śpiewak podkreśla, że kiedy jest duszno i parno osoby, cierpiące na choroby przewlekłe jak nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca i płuc mogą czuć się źle i mieć problemy z oddychaniem.
W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Należy przebywać w chłodnych pomieszczeniach, pić dużo wody mineralnej.
Nie dopuścić do przegrzania
Pediatra doktor Alicja Karney podkreśla, że wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania, całego organizmu dziecka, odwodnienia i udaru cieplnego. Dlatego w czasie upałów trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie, przewiewne ubieranie niemowląt i dzieci.
Katarzyna Jatczak - specjalista klimatolog z IMiGW wyjaśnia, że gwałtowne gwałtowne zjawiska pogodowe, jak burze, ulewy są typowe dla klimatu Polski na początku lata. Na bardziej stabilną pogodę możemy liczyć więc w sierpniu.
Specjalny ambulans
Podczas wakacji w największych miastach Polski i kurortach nadmorskich w ramach akcji "SOS na upały" będzie jeździł specjalny ambulans. Każdy będzie mógł uzyskać tam szczegółowe informacje, jak radzić sobie z wysoką temperaturą i promieniowaniem słonecznym.