Trwa ładowanie...
d34zvc3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
etykieta

Co powie do nas butelka wina?

Wkrótce "gadające" etykietki na butelkach z winem będą we Włoszech opowiadać wszystko, co warto wiedzieć o poszczególnej butelce - od historii produkcji po najlepiej pasujące do jego charakteru dania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co powie do nas butelka wina?
(AFP)
d34zvc3

Pomysł ten można porównać do zaproszenia do stołu enologa (specjalisty od produkcji i znawcy wina), dzięki czemu każde wino będzie mogło "przedstawić się w pierwszej osobie" - wyjaśnia Daniele Barontini, którego toskańska firma Modulgraf dopracowuje ostatnie szczegóły produktu, który na rynek trafi w listopadzie.

Wyobrażamy sobie nasze gadające etykietki w restauracjach, sklepach z winem i winnicach, które prowadzą degustacje - powiedział Barontini. Do wysłuchania informacji z gadającej etykietki, czyli komputerowego chipa z plikiem audio umocowanego do butelki, potrzebne będzie urządzenie o rozmiarach pudełka papierosów, dostępne w winiarni lub restauracji.

Będzie można usłyszeć, jak z danego wina czerpać pełną radość, jak należy je smakować, na co zwrócić uwagę, jak przekonać się o jego jakości, dowiedzieć się, skąd pochodzi - tego wszystkiego co przekazuje klientom sommelier - czyli doradca w zakresie win - powiedział Barontini. - Może nawet będzie można posłuchać też muzyki.

d34zvc3

Producenci niektórych włoskich win, m.in. brunello z toskańskich wzgórz Senesi na południe od Sieny już wyrazili zainteresowanie wynalazkiem.

Modulgraf, który specjalizuje się w produkcji etykietek na butelki z winem i różnych zabezpieczeń przed fałszerstwami, zamierza zaprezentować gadające etykietki na prestiżowych listopadowych targach win w Mediolanie.

Gadającą etykietkę opatentował niemiecki inżynier Florentin Doring, pracujący dla Modulgrafu. Wynalazek ten, według firmy, będzie też pełnić rolę częściowej ochrony przed fałszerstwami.

Sommelier to po polsku znawca win, doradca. W Polsce działa stowarzyszenie sommelierów, a od 2002 roku istnieje na studiach hotelarsko-gastronomicznych kierunek: kelner ze specjalnością sommelier.

d34zvc3

Podziel się opinią

Share

d34zvc3

d34zvc3
Więcej tematów