PolskaCo Polacy myślą o UE? - najnowszy sondaż

Co Polacy myślą o UE? - najnowszy sondaż

38% Polaków uważa, że Polska powinna dążyć do jak najściślejszej integracji w ramach UE; 34% opowiada się za zachowaniem we Wspólnocie jak najdalej idącej niezależności - wynika z sondażu CBOS.

72% ankietowanych popiera powolną prywatyzację i tylko niektórych przedsiębiorstw państwowych. 11% jest zdania, że należy prywatyzować szybko jak największą liczbę państwowych przedsiębiorstw.

Większość badanych przez CBOS - 86% jest zdania, że państwo powinno zapewnić obywatelom wysoki poziom świadczeń społecznych, takich jak np. opieka zdrowotna, szkolnictwo. Tylko 5% uważa, że to sami Polacy powinni zadbać o zapewnienie sobie ochrony zdrowia, możliwości kształcenia dzieci.

68% Polaków jest zdania, że osoby zarabiające dużo powinny płacić wyższy podatek od swoich dochodów, niż osoby mniej zasobne. 23% to zwolennicy podatku liniowego - zrównania podatku dochodowego dla wszystkich osób niezależnie od zarobków.

Niemal trzy czwarte - 74% badanych uważa, że bezrobocie jest zawsze szkodliwym zjawiskiem i trzeba je bezwzględnie zwalczać. Z kolei o tym, że niewielkie bezrobocie jest pożyteczne dla gospodarki przekonanych jest 16%

Prawie połowa badanych - 47% oceniło, że z przestępczością należy walczyć twardo, nawet jeśli miałoby to ograniczać prawa i swobody zwykłych obywateli. 40% jest zdania, że z przestępczością trzeba walczyć, ale tak, by nie ograniczać praw Polaków.

W ocenie 56% Polaków, osoby pełniące funkcję publiczne powinny składać oświadczenia dotyczące tego, czy w przeszłości współpracowały ze służbami specjalnymi PRL. Przeciwnego zdania było 24%

Kościół i jego wpływ na politykę

O tym, że Kościół powinien być oddzielony od państwa i nie powinien zajmować się polityką przekonanych jest 84% Polaków. Tylko 8% uważa, że Kościół powinien mieć duży wpływ na sprawy państwa i jego politykę.

Jedna czwarta - 25% opowiada się za tym, by przerywanie ciąży było dozwolone bez żadnych ograniczeń; 45% jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być całkowicie zakazane.

Z badań wynika, że zdecydowana większość elektoratu PO - 82%, opowiada się za pełnieniem przez państwo funkcji opiekuńczej, a tylko 8% sądzi, że to przede wszystkim obywatele powinni zadbać o zapewnienie sobie i swojej rodzinie opieki zdrowotnej, czy możliwości kształcenia.

65% wyborców uważa bezrobocie za zjawisko szkodliwe; 26% jest skłonnych zaakceptować istnienie niewielkiego bezrobocia. Również 65% jest zdania, że należy prywatyzować powoli i tylko niektóre przedsiębiorstwa państwowe; szybką prywatyzację popiera jednak istotnie więcej osób, niż w pozostałych elektoratach 18%

63% sympatyków PO opowiada się za progresywną skalą podatkową; wprowadzenie podatku liniowego postuluje więcej, niż co czwarty - 27% Większość z nich - 57% opowiada się za możliwie ścisłą współpracą w ramach UE.

Sympatycy PiS

Z kolei większość sympatyków PiS - 59% zgadza się z opinią, że Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie powinien zajmować się polityką, jednak zdecydowanie więcej niż w elektoratach innych partii jest wśród nich zwolenników zaangażowania Kościoła w sprawy państwa i jego politykę 28%

Za prawnym zakazem aborcji opowiada się niemal dwie trzecie wyborców PiS - 65%, jedynie 12% jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być legalne.

W elektoracie PiS znacząco więcej, niż wśród sympatyków innych ugrupowań, jest zwolenników lustracji. Składanie oświadczeń dotyczących ewentualnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL przez osoby pełniące funkcje publiczne popiera - 72%; przeciwnych temu jest 15% sympatyków PiS.

Elektorat SLD i PSL

Wśród wyborców SLD powszechna jest akceptacja zasady rozdziału Kościoła od państwa - 95% Za legalizacją przerywania ciąży opowiada się 43%; co czwarty - 26% skłania się ku prawnemu zakazowi aborcji.

W elektoracie SLD zdecydowanie mniej, niż wśród sympatyków pozostałych ugrupowań, jest zwolenników lustracji: składanie przez funkcjonariuszy państwa oświadczeń o ewentualnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL popiera 48%; 42% jest przeciwnych obowiązkowi lustracyjnemu.

Wyborców PSL cechuje szczególnie duże przywiązanie do państwa opiekuńczego - 89% Większość z nich - 80% opowiada się za ograniczaniem tempa i zakresu prywatyzacji. Trzy czwarte - 75% popiera progresywną skalę podatkową. Ponad dwie trzecie - 69% chce bezwzględnej walki z bezrobociem.

W komunikacie wykorzystano dane z dwóch kolejnych badań 2-8 czerwca 2011 roku oraz 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku. W pierwszym z nich próba losowa liczyła 1164 dorosłych Polaków, a w drugim 1080.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)