Co podczas konklawe pisał w dzienniku kard. Wojtyła?
Kartki z dziennika Karola Wojtyły z zapiskami z czasu konklawe, na którym został wybrany na papieża, i z pierwszym podpisem, który złożył już jako Jan Paweł II, będzie można oglądać w Krakowie. Rękopisy znajdą się na wystawie w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
31.03.2010 17:10
Z racji przypadającej w piątek 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II wystawione zostaną jeszcze dwa inne rękopisy Wojtyły: zapis poematu "Matka" z 1950 r. oraz dramatu "Brat naszego Boga" w pierwszej jego wersji, jeszcze bez podziału na role.
Oryginał notatek z konklawe oraz rękopisy literackie pochodzą z archiwum krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Będą one atrakcją dobiegającej właśnie końca wystawy "Jan Paweł II Wielki - Pamiętamy" zorganizowanej w 31. rocznicę wyboru papieża-Polaka.
Zapiski kard. Karola Wojtyły są bardzo lapidarne. Na papierze w grubą linię odnotowywał datę, godzinę i wydarzenie, np. "konklawe" lub "kongregacja kardynalska". Pod datą 16 października jest wpis: "uroczystość św. Jadwigi", a na końcu strony pod godz. 17 z minutami autograf - "Jan Paweł II".
Rękopisy literackie to gęsto zapisane, luźne kartki papieru. - Dla koneserów i ludzi, którzy interesują się literackimi dokonaniami Wojtyły, ma to niesłychaną wartość. Pokaz rękopisów "Matka" i "Brat naszego Boga" to zwiastun wystawy rękopisów literackich Karola Wojtyły, która zostanie zorganizowana w Instytucie we wrześniu - powiedział dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Piotr Matusiak.
Ekspozycja "Jan Paweł II Wielki - Pamiętamy" - zorganizowana w dwóch budynkach przy ul. Kanoniczej w Krakowie, w Instytucie Dialogu Międzykulturowego i w Muzeum Archidiecezjalnym - potrwa do 8 kwietnia. Na wystawie zobaczyć można m.in. zdjęcia, dokumenty, pamiątki i filmy dokumentalne z czasów posługi Wojtyły jako biskupa krakowskiego oraz z okresu jego pontyfikatu.