Trwa ładowanie...

Co po zamachu powiedział burmistrz Londynu Sadiq Khan? Wipler, Pereira i Jakubiak podają ten cytat

Po każdym zamachu, a szczególnie po spowodowanym przez muzułmanina, uaktywniają się polityczni przeciwnicy przyjmowania uchodźców. Przemysław Wipler z partii Wolność, Marek Jakubiak z Kukiz '15 czy Samuel Pereira z TVP próbują przy okazji uderzyć w muzułmańskiego burmistrza Londynu. Wykorzystują do tego ten sam cytat.

Share
Co po zamachu powiedział burmistrz Londynu Sadiq Khan? Wipler, Pereira i Jakubiak podają ten cytat
Źródło: Twitter/Sadiq Khan
d45gdo4

W tragicznym zamachu w Londynie życie straciły 4 osoby, kolejne 29 trafiło do szpitali. Wszystkie niezbędne informacje o tym wydarzeniu znajdziecie w naszym podsumowaniu. Jak zwykle tuż po zamachu uaktywnili się przeciwnicy przyjmowania imigrantów. Jednym z celów ich ataku stał się burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W sieci zaczął krążyć cytat z brytyjskiego polityka. - Ataki terrorystyczne są częścią życia w wielkim mieście - powiedział Khan. I rzeczywiście takie słowa padły z jego ust, ale nie 22 marca 2017 roku. W reakcji na zamach Khan wydał oświadczenie, które wyświetla się zaraz po wejściu na stronę londyńskiego ratusza. Nagrał też przesłanie do mieszkańców w formie wideo. Z kolei w czwartkowy wieczór organizuje ceremonię upamiętniającą ofiary na Trafalgar Square.

Mimo tego część polskiego internetu podbija inny cytat, ten o atakach terrorystycznych jako części życia w dużym mieście. To wypowiedź Khana z września 2016 roku dla londyńskiego "Evening Standard". Burmistrz Londynu był z wizytą w Nowym Jorku, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego. W wyniku eksplozji samochodu na Manhattanie rannych zostało 29 osób, ale najpóźniej po dwóch dniach wypuszczono je ze szpitali.

d45gdo4

Pytany o te wydarzenia burmistrz Khan wyraził współczucie wobec poszkodowanych i ich rodzin, a także powiedział, że spędził bezsenną noc "myśląc o tym wszystkim". Trudno więc zarzucić mu, że nie przejął się sytuacją czy zbagatelizował ją.

A tak właśnie przedstawiany jest kolejny fragment wypowiedzi Khana. - Nieodłączną częścią życia w wielkim mieście jest konieczność bycia przygotowanym na takie ataki. Zamierzam wspierać policję, wspierać służby w tym, by być jak najlepiej przygotowanym na takie zdarzenia - mówił Khan (wypowiedź można obejrzeć tutaj)
. Brzmi jak realistyczne podejście, a nie ignorowanie zagrożenia.

Jednak politycy prawicy podają wyrwany z kontekstu cytat. Przemysław Wipler z partii Wolność udostępnił go na swoim Twitterze z komentarzem: "Pamiętacie to hasło: "Sorry, taki mamy klimat..."?". Wcześniej zamieścił ten sam cytat z dopiskiem "Koszmar".

W rozmowie z WP polityk broni się, że w 140 znakach nie mógł przedstawić całego kontekstu wypowiedzi Khana, a poza tym jego followersi mogą kliknąć w link zamieszczony we wpisie. - Jeśli p. Khan twierdzi, że zamachy są czymś normalnym, to informuję go, że w Warszawie, Krakowie czy Łodzi ich nie ma - mówi Przemysław Wipler.

d45gdo4

Podobny cytat zamieścił też pracownik TVP INFO Samuel Pereira. Dodał "W Polsce spokój :)". Na moje pytanie, czy nie uważa za stosowne dodać kontekstu, w jakim padła ta wypowiedź, nie odpowiedział. A znał ten kontekst, bo w jednym z kolejnych wpisów, w odpowiedzi na pytanie internauty, zamieścił artykuł z dokładnym omówieniem okoliczności.

Najbardziej uczciwie postąpił Marek Jakubiak z Kukiz '15, który zaznaczył w facebookowym wpisie, że to wypowiedź sprzed zamachu. Cytat ilustruje jednak zdjęcie uśmiechniętego Khana na tle budynku Parlamentu. Jakby poseł chciał zasugerować, że burmistrz cieszy się lub śmieje z tego, co się stało.

Polscy politycy dołączyli tym samym do Donalda Trumpa jra, syna prezydenta USA, który również zniekształcając cytat z Khana, zaatakował burmistrza Londynu. Spotkała go za to krytyka ze strony brytyjskich polityków i dziennikarzy. W Polsce na razie głosów oburzenia nie słychać.

d45gdo4

Podziel się opinią

Share
d45gdo4
d45gdo4
Więcej tematów