Trwa ładowanie...
d1376om
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Co piąty pieszy z UE ginie na polskich drogach

Co piąty pieszy z Unii Europejskiej ginie na polskich drogach - pisze "Metro".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miejsce wypadku przy Dworcu Centralnym w Warszawie
Miejsce wypadku przy Dworcu Centralnym w Warszawie (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d1376om

Ryzyko wypadku w tej grupie jest w Polsce blisko trzy razy wyższe niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Tam ginie ok. 400 pieszych rocznie, u nas - ponad 1100. Dodatkowo ponad 8 tys. zostaje rannych.

Najgorzej jest w dużych miastach. Pierwszym, które dostrzegło problem, był Wrocław. Od 20 lutego w tamtejszym magistracie działa oficer pieszy.

Jedną z pierwszych jego inicjatyw było uruchomienie skrzynki, na którą wrocławscy piesi mogą pisać o swoich problemach (piesi@um.wroc.pl).

d1376om

Do tej pory dostał ok. 100 próśb o pomoc. Podjął też kilka, zakończonych powodzeniem, interwencji.

W Lublinie, drugim polskim mieście, w którym oddelegowano urzędnika do pomocy pieszym, na skrzynkę interwencyjną (pieszy@lublin.eu) wpłynęło już 25 zgłoszeń.

W ślady Wrocławia i Lublina chcą iść kolejne miasta. M.in. w Warszawie w ciągu kilku miesięcy ma powstać zespół, który zajmie się interesami pieszych. O podobnych inicjatywach myślą też urzędnicy z Krakowa, Szczecina, Poznania czy Łodzi.

Zobacz również wideo: Co piąty pieszy w UE ginie w Polsce

d1376om

Podziel się opinią

Share

d1376om

d1376om
Więcej tematów