Trwa ładowanie...

Co najmniej 231 dzieci z chóru Domspatzen ofiarami przemocy

• Co najmniej 231 dzieci z chóru chłopięcego Domspatzen w Ratyzbonie uznano za ofiary • W latach 1953-1992 ucierpiały w wyniku przemocy fizycznej bądź seksualnej • Wyjaśnieniem skandalu na polecenie Kościoła katolickiego zajmuje się mec. Ulrich Weber
Share
Co najmniej 231 dzieci z chóru Domspatzen ofiarami przemocy
Źródło: Fotolia
d45kkaw

Informując o wynikach jego badań agencja dpa ocenia, że liczba ofiar wśród uczestników chóru jest znacznie wyższa niż początkowo przyjmowano.

Zdaniem Webera w rzeczywistości poszkodowanych jest znacznie więcej. Jak twierdzi, co trzeci chłopiec z 2100 uczniów, którzy w omawianym okresie przewinęli się przez chór, był ofiarą przemocy fizycznej.

50 z 231 maltretowanych dzieci było także wykorzystywanych seksualnie. "Seksualne napaści miały wiele form - od głaskania po gwałty" - cytuje adwokata dpa.

d45kkaw

Weber bada od maja 2015 roku przeszłość słynnego chóru. Rozmawiał z dziesiątkami ofiar, osobami odpowiedzialnymi oraz pełnomocnikiem biskupstwa w Ratyzbonie ds. wykorzystania dzieci. Miał też dostęp do tajnych archiwów i kartotek osobowych biskupstwa.

Jak zaznacza, wiele dzieci informowało o karach cielesnych, biciu za pomocą trzciny, pęku kluczy czy pieczęci. "Moczenie się w łóżku karano niepodawaniem napojów" - powiedział Weber.

Ekscesy były znane w kręgu osób tworzących chór, lecz nie prowadziły ani do konsekwencji personalnych, ani do zmian strukturalnych - czytamy w dpa.

W lutym zeszłego roku mowa była o 72 przypadkach znęcania się nad dziećmi. Biskup Rudolf Voderholzer obiecał wypłacenie poszkodowanym odszkodowania w wysokości 2,5 tys. euro.

d45kkaw

Weber ocenił współpracę z biskupstwem jako konstruktywną. Nie wiadomo, kiedy powstanie raport ostateczny.

Chór katedralny Domspatzen z Ratyzbony w Bawarii należy do najbardziej znanych chórów chłopięcych. Powstał ponad 1000 lat temu. Od 1994 roku zespołem, składającym się z chłopców i młodych mężczyzn, kieruje osoba świecka - Roland Buechner. Członkowie chóru uczęszczają do własnej szkoły i mieszkają w internacie.

d45kkaw

Podziel się opinią

Share
d45kkaw
d45kkaw
Więcej tematów