Co geny mówią o człowieku
Dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej? Od czego zależą nasze reakcje, charakter, temperament? Jakie czynniki kształtują osobowość człowieka? Naukowcy mają o tym coraz więcej do powiedzenia - pisze we wtorkowym wydaniu Rzeczpospolitej Włodzimierz Oniszczenko.
Rozwój genetyki, a zwłaszcza badania nad genomem człowieka, spowodowały wzrost zainteresowania problematyką genetycznych uwarunkowań zachowania ludzi. Szczególnie interesujące są odpowiedzi na pytania o rolę czynników genetycznych w kształtowaniu się i rozwoju osobowości i inteligencji, a także w powstawaniu zaburzeń zdrowia psychicznego.
W opublikowanej w 1992 roku książce, jeden z najbardziej znanych amerykańskich genetyków zachowania John Loehlin wykazał, że udział czynników genetycznych i środowiskowych w osobowości człowieka jest jak 2:3. Oznacza to, iż czynniki genetyczne mają mniejszy wpływ na naszą osobowość niż środowiskowe. Ciekawe, że w przypadku inteligencji udział obu tych czynników jest jak 1:1. Wyniki te wskazują, jak duże znaczenie dla osobowości, ale także poziomu inteligencji mają wpływy środowiskowe.
W przypadku inteligencji podstawowe znaczenie mają czynniki charakteryzujące rodzinę, w której rozwija się jednostka. Są wspólne dla członków danej rodziny, upodabniają ich do siebie - chodzi np. o tradycje rodzinne, sposób wychowania dzieci, relacje między członkami danej rodziny, jak też wyposażenie domu (w przypadku dzieci zabawki, ale także książki, telewizor, komputer) dostępne dla poszczególnych członków rodziny. (jask)
Więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - Geny nie tłumaczą wszystkiegoRzeczpospolita - Geny nie tłumaczą wszystkiego