Co dzieci robią w Internecie?
Gry, przeglądanie stron internetowych i porozumiewanie się z innymi to najczęstsze zajęcia dzieci w Internecie - wynika z sondażu Eurobarametru. Z analizy wynika także, że telefony komórkowe służą młodym użytkownikom najczęściej do pisania wiadomości tekstowych oraz rozmów z rodzicami i przyjaciółmi.
Z badań wynika, że większość dzieci używa Internetu kilka razy dziennie i posiada swój własny telefon komórkowy. Korzystanie z Internetu jest jednak często ograniczane przez rodziców, natomiast używanie telefonów komórkowych jest bardziej dowolne.
Wyniki sondażu wskazują, że dzieci są świadome ewentualnego ryzyka w sieci, które może dotyczyć kwestii bezpieczeństwa, wirusów, dostępu do niepożądanych treści, kradzieży tożsamości i potencjalnie niebezpiecznego kontaktu z obcymi.
Wiele z nich wie, jakie środki ostrożności powinny przedsięwziąć - np. "nie podawać swoich danych w Internecie, ani swojego numeru komórki nieznajomym". Niektóre z dzieci przyznawały jednak, że podejmowały ryzykowne zachowania, a niektóre były nawet ofiarami molestowania i miały kontakt z obcymi.
Sondaż pokazuje też, że młodzież większość problemów w Internecie próbuje rozwiązać samodzielnie lub z przyjaciółmi, a do rodziców zwraca się po pomoc dopiero w ostateczności.
Otuchy może dodawać fakt, że europejska młodzież z łatwością korzysta z technologii cyfrowych. Zdolność aktywnego używania nowych środków przekazu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju europejskiego społeczeństwa opartego na wiedzy - podsumowała badania komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. Dodała jednak, że niezbędna jest aktywna edukacja w zakresie korzystania z sieciowych środków przekazu.
Musimy w dalszym ciągu podnosić, szczególnie wśród rodziców, świadomość możliwości oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe media. Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo naszych dzieci, musimy być niezwykle czujni - powiedziała komisarz.
Badanie przeprowadzono przez Komisję Europejską wśród dzieci w dwóch grupach wiekowych - od 9 do 10 lat oraz od 12 do 14 lat, ze wszystkich 27 państw członkowskich oraz Norwegii i Islandii. Badanie miało na celu pokazanie, w jaki sposób dzieci posługują się nowymi środkami przekazu i czy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie one niosą.
Wyniki Eurobarometru pomogą Komisji w dalszej realizacji programu "Bezpieczny Internet".
Program "Bezpieczny Internet" działa od 1999 r. Promuje on bezpieczne korzystanie z Internetu i innych technologii sieciowych, zwłaszcza przez dzieci, oraz ma pomóc w zwalczaniu nielegalnych i szkodliwych treści, takich jak dziecięca pornografia, bądź treści rasistowskie. Obecny etap ("Bezpieczny Internet plus") będzie trwał do 2008 r.