Co działo się w Bazylice Narodzenia Pańskiego
Główne wydarzenia ponadmiesięcznego oblężenia przez armię izraelską Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie schroniła się grupa uzbrojonych Palestyńczyków.
- 2 kwietnia - Około 30 uzbrojonych Palestyńczyków uciekających przed izraelskimi oddziałami szturmuje bramę klasztoru franciszkanów w kompleksie Bazyliki i wdziera się na jego teren. Około 170 palestyńskich cywilów i policjantów dostaje się do kompleksu, szukając schronienia przed izraelskimi strzałami. Kilkadziesiąt księży, zakonników i zakonnic zostaje uwięzionych w Bazylice.
- 4 kwietnia - Palestyński dzwonnik ginie w drodze do kościoła od kuli izraelskiego snajpera.
- * 5 kwietnia* - Czterech księży opuszcza kościół.
- 7 kwietnia - Papież Jan Paweł II wyraża głębokie zaniepokojenie losem księży wewnątrz Bazyliki.
8 kwietnia - Hierarchowie kościołów chrześcijańskich apelują do Izraela o wycofanie armii z Betlejem, kiedy wokół kościoła wybucha strzelanina. Izrael utrzymuje, że ogień otworzyli Palestyńczycy, raniąc dwóch izraelskich policjantów. Jednak przedstawiciel franciszkanów oskarża Izrael o gwałcenie "wszystkich kanonów ludzkiej przyzwoitości".
- * 13 kwietnia* - Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich spotykają się z amerykańskim sekretarzem stanu Colina Powellem w sprawie zakończenia kryzysu wokół Bazyliki. W budynku obok kościoła zastrzelony zostaje Palestyńczyk - wg Izraela uzbrojony, wg strony palestyńskiej - cywil.
- * 14 kwietnia* - Izrael informuje, że pozwoli uzbrojonym Palestyńczykom opuścić Bazylikę w spokoju, jeżeli zgodzą się stanąć przed sądem w Izraelu albo zdecydują na stałe wygnanie. Palestyńczycy odmawiają.
- * 15 kwietnia* - Strzelanina pomiędzy żołnierzami a Palestyńczykami chroniącymi się wewnątrz kościoła. Dwie osoby z kompleksu ewakuowane przez izraelski ambulans.
- 17 kwietnia - Żołnierze ranią Palestyńczyka, który wyszedł z Bazyliki. Do szpitala zabrano chorego księdza.
- 23 kwietnia - W pierwszej rundzie negocjacji w sprawie zakończenia kryzysu w Betlejem, strona palestyńska proponuje, aby chroniący się w kościele poszukiwani przez Izrael zostali zabrani do więzienia w Strefie Gazy. Strona izraelska chce, aby zostali osądzeni w Izraelu albo deportowani.
- 24 kwietnia - Dwaj Palestyńczycy w kompleksie zostają postrzeleni. Jeden z nich umiera później w szpitalu. Dwaj palestyńscy policjanci poddają się, twierdząc, że są chorzy.
- 25 kwietnia - Dziewięciu młodych palestyńskich cywilów opuszcza Bazylikę. Izraelscy żołnierze zatrzymują ich na noc na przesłuchaniach.
- 26 kwietnia - Poddaje się czterech palestyńskich policjantów. Dwaj ranieni przez izraelskiego snajpera zostają ewakuowani z terenu kościoła.
- 27 kwietnia - Kolejny Palestyńczyk ranny na dziedzińcu Bazyliki przez izraelskiego snajpera i zabrany do szpitala.
- 28 kwietnia - Intensywne negocjacje załamują się, jednak obie strony sugerują, że rozmowy będą kontynuowane.
- 29 kwietnia- Rozmowy nadal w impasie. Izraelski snajper zabija uzbrojonego Palestyńczyka na dziedzińcu kompleksu Bazyliki.
- 30 kwietnia- Dwudziestu sześciu Palestyńczyków opuszcza kompleks, po tym jak strony konfliktu porozumiały się co do ich wyjścia.
- 1 maja- Dwaj palestyńscy policjanci opuszczają teren Bazyliki, jeden ranny w ramię, drugi chory.
- 2 maja- W kompleksie w pobliżu kościoła wybucha pożar podczas ostrej strzelaniny pomiędzy uzbrojonymi Palestyńczykami wewnątrz a otaczającymi teren żołnierzami. Trzy osoby doznają lekkich poparzeń w trakcie gaszenia pożaru.
- 3 maja - Cudzoziemcy, którzy zdołali się przedostać na teren bazyliki, informują dziennikarzy przez telefon o ciężkich warunkach panujących w środku - braku żywności i zniszczeniach budynków koło kościoła.
- 4 maja- Trwają intensywne negocjacje na wyższym niż dotychczas szczeblu. Izraelscy żołnierze zastrzelili jednego Palestyńczyka na terenie Bazyliki.
- 6 maja - Strona palestyńska informuje, że osiągnięto porozumienie, zgadzając się na deportację od sześciu do dziewięciu poszukiwanych przez Izrael Palestyńczyków i przewiezienie około 40 do więzienia w Strefie Gazy pod nadzorem amerykańskim i brytyjskim. Izraelczycy twierdzą, że postęp w negocjacjach jest znaczący, ale nie zawarto jeszcze porozumienia.
- 7 maja- Nad ranem w kolejnej informacji strony palestyńskiej, nie potwierdzonej przez Izrael, mówi się, że porozumienie, wynegocjowane przez dyplomatów amerykańskich i europejskich, przewiduje ekstradycję do Włoch 13 Palestyńczyków, 26 zostanie skierowanych do Gazy, a pozostałe osoby, przebywające w Bazylice, będą mogły swobodnie wrócić do domów. Do ostatecznego uzgodnienia ma jeszcze pozostać kilka szczegółów.(reb)