Trwa ładowanie...
d3trpce
09-03-2005 17:30

Co duchowny może powiedzieć w mediach?

Wierność nauce Ewangelii, rzetelna wiedza,
roztropność i odpowiedzialność za wypowiedziane słowo, troska o
umiłowanie prawdy i o owocny przekaz ewangelicznego orędzia - to
pięć warunków, które muszą spełnić osoby duchowne i zakonne, które
będą występować w mediach. Nieprzestrzeganie jednego z nich może
prowadzić do sankcji - ogłosił podczas konferencji
prasowej abp Sławoj Leszek Głódź.

d3trpce
d3trpce

Wśród sankcji abp Głódź, który jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, wymienił upomnienie duchownego lub członka zgromadzenia zakonnego i zobowiązanie go do naprawienia szkody, np. poprzez odwołanie błędnej czy krzywdzącej wypowiedzi. Biskup będzie też mógł zabronić duchownemu wypowiadania się w mediach lub zastosować inne sankcje.

Zasady występowania duchownych w mediach, dyscyplinujące wszystkich duchownych, były jednym z tematów obrad 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Według abpa Głódzia, chodzi o to, aby było wiadomo, czy duchowny wypowiada się w imieniu własnym, czy całego Kościoła. Zdaniem Głódzia, istotne jest to, że nikt nie ma prawa przemawiać w imieniu Kościoła ani sugerować, że jest jego rzecznikiem, jeżeli nie został do tego, zgodnie z prawem, upoważniony.

Ponadto - jak głosi dokument Episkopatu - wierni świeccy nie powinni brać udziału w programach czy audycjach przynoszących szkodę wierze lub dobrym obyczajom, tendencyjnie antykościelnych i budzących zgorszenie.

d3trpce

Abp Głódź zwrócił uwagę na sformułowaną w dokumencie Episkopatu zasadę, że duchowni i członkowie instytutów zakonnych wypowiadający się w mediach winni pamiętać, że są powołani do głoszenia nauki Chrystusa, a nie własnych opinii.

Podkreślono też, że "działalność kościelnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce pozostaje pod nadzorem Konferencji Episkopatu Polski, z zachowaniem praw przysługujących biskupowi diecezjalnemu". Poza tym, żadna stacja radiowa lub telewizyjna nie może używać w nazwie przymiotnika "katolicka" bez zgody kompetentnej władzy kościelnej.

Abp Głódź oświadczył też, że podczas obrad nie był poruszany temat Radia Maryja". Dodał, że Radio Maryja jest własnością prowincji ojców redemptorystów, a oni są autonomiczni w wyznaczaniu swoich dyrektorów oraz funkcji piastowanych w zakonie.

Pytany przez dziennikarzy, czy Episkopat może jednak wystąpić w tym kontekście do prowincjała zakonu redemptorystów, abp Głódź odparł: Zobaczymy, jaki będzie rozwój sytuacji.

d3trpce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3trpce
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj