Co czwarty Polak uważa, że żyje na bardzo niskim poziomie
Niemal jedna czwarta Polaków uznaje swój
poziom życia za bardzo niski - wynika z badania CBOS,
przeprowadzonego wynalezioną w Nowej Zelandii metodą ELSI, która
pozwala zbadać nastroje respondentów nie tylko w czysto
materialnym aspekcie życia, ale i w jego społecznym wymiarze.
CBOS pytał Polaków nie tylko o kwestie materialne - warunki mieszkaniowe, ubranie, możliwości finansowe oraz dobra takie jak komputer i pralka, ale również o to, czy zaspokajają swoje potrzeby społeczne: kontaktują się z rodziną i znajomymi, uczestniczą w kulturze, wypoczywają. Pytano także o sposoby oszczędzania.
Wyniki badania wskazują, że niemal jedna czwarta Polaków (24%) żyje na bardzo niskim poziomie, a 30% badanych - na niskim lub raczej niskim. Przyzwoicie swoją sytuację ocenia 37% Polaków, a tylko niewielka grupa 9% - mówi o swej sytuacji pod tym względem, jako bardzo dobrej.
Na poziom życia wpływa wykształcenie - im wyższe, tym sytuacja jest lepsza, oraz wiek - osobom starszym jest zdecydowanie trudniej pod względem materialnym i społecznym.
Nowym elementem badania CBOS były pytania o aspekty społeczne i kulturalne życia. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że z przyczyn finansowych co najmniej jedna czwarta badanych nie ofiarowuje bliskim prezentów.
Z odpowiedzi na pytanie o sposoby "domykania" domowych budżetów wynika, że w ciągu ostatniego roku 68% badanych ograniczyło wydatki na swoje ulubione zajęcia, a 65% musiało odłożyć na później decyzję o zakupie ubrań. Jak pokazuje badanie, prawie połowa Polaków (49%) czasami nie wychodzi w ogóle z domu, aby uniknąć wydatków dokonywanych pod wpływem impulsu.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 marca na reprezentatywnej grupie 1022 dorosłych Polaków.