Co czwarty nie ma oszczędności, 22 proc. Polaków nie chce odpowiedzieć. Badanie dla WP
25 proc. nie ma żadnych oszczędności, a 22 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi na pytanie w tej sprawie - to wynik badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski. 71 proc. przyznało, że w ostatnich miesiącach wprowadziło oszczędności w domowym budżecie. Najwięcej osób ograniczyło wydatki na gastronomię.
Badanie Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dotyczące oszczędności Polaków przeprowadzono pomiędzy 23 a 26 września według modelu CAWI na reprezentatywnej próbie 1088 osób w wieku powyżej 18 lat.
Polacy oszczędzają w dobie inflacji
Wynika z niego, że aż 71 proc. badanych w ciągu ostatnich miesięcy ograniczyło swoje wydatki. Pozostałe 29 proc. zaprzeczyło, że zaczęło oszczędzać.
Ponad połowa badanych oszczędza na wyjściach do restauracji, czyli gastronomii (63 proc.), opłatach na prąd poprzez ograniczenie zużycia energii (56 proc.), wydatkach na rozrywkę, kulturę i sport (54 proc.) oraz wydatkach na odzież i obuwie (52 proc.).
Po 48 proc. ankietowanych deklaruje, że oszczędza wodę oraz ogranicza wydatki na zakupach spożywczych.
Badani szukają też oszczędności w wydatkach na wycieczki i wyjazdy (45 proc.), usługi pielęgnacyjne i kosmetyczne (44 proc.). 43 proc. osób nie kupuje lub szuka tańszego sprzętu AGD i RTV, a 40 proc. próbuje oszczędzać na ogrzewaniu.
Na końcu listy są wydatki na chemię gospodarczą - na tym oszczędza 28 proc. badanych. Tylko 13 proc. Polaków twierdzi, że oszczędza na zdrowiu, czyli wydatkach na lekarzy i medykamenty.
Co czwarty nie posiada oszczędności
Ostatnie pytanie, które ośrodek Ariadna zadał na zlecenie Wirtualnej Polski, brzmiało: jaką kwotę oszczędności posiadasz obecnie?
25 proc. badanych przyznało, że nie posiada oszczędności. 22 proc. nie chciało odpowiedzieć na te pytanie. 14 proc. wskazało, że posiada pomiędzy 10 a 50 tysięcy złotych, a 13 proc. stwierdziło, że zaoszczędziło od 1 do 5 tysięcy złotych.
Kwoty oszczędności mieszczące się w granicach od 5 do 10 tysięcy zadeklarowało 9 proc. badanych, a mniej niż tysiąc złotych na czarną godzinę posiada 8 proc. pytanych. 6 proc. stwierdziło, że posiada środki powyżej 100 tysięcy złotych, a 3 proc. - pomiędzy 50 a 100 tysięcy złotych.
Drożyzna i inflacja w Polsce
30 września Główny Urząd Statystyczny poinformował o poziomie inflacji we wrześniu 2022. Według przedstawionych danych wyniosła ona 17,2 proc. To najwyższy poziom inflacji w Polsce od prawie 25 lat.
W związku z wysokim poziomem inflacji poziom cen towarów i usług w porównaniu do ubiegłego roku wzrósł nawet o kilkadziesiąt do kilkuset procent. Drożyzna dotyczy nie tylko produktów żywnościowych, ale także opału czy energii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd i NBP mogą sprowadzić na nas spore kłopoty. "To duże zagrożenie"
Według prognoz analityków, osiągnięty we wrześniu poziom 17,2 proc. inflacji nie jest ostatecznym. Na początku 2023 roku spodziewana jest podwyżka opłat za ogrzewanie i prąd, wzrost płac minimalnych oraz zamrożenie ceny energii elektrycznej. Według zapowiedzi rządu w styczniu ma zostać także zniesiona tarcza antyinflacyjna