Trwa ładowanie...

Co było największą porażką rządu Tuska?

Najmocniejszym ogniwem rządu jest premier - oceniają politolodzy w "Polsce - The Times". Ich zdaniem, po 1000 dniach rządzenia, największym sukcesem Donalda Tuska była reforma emerytur pomostowych. A co było największą porażką premiera?

Co było największą porażką rządu Tuska?Źródło: PAP
d3b5hw5
d3b5hw5

Eksperci chwalą Tuska za reformę emerytur pomostowych. Według nich, jest to najlepszy przykład na to, że przy dobrym przygotowaniu i determinacji politycznej możliwe jest znalezienie większości sejmowej, nawet dla niepopularnych ustaw.

Politolodzy dobrze oceniają także obecną sytuację gospodarczą i mocne PKB Polski, które mimo ogólnoświatowej recesji było jednym z najlepszych na świecie. Zdaniem specjalistów, rząd dobrze zrobił, nie inwestując w rodzimą gospodarkę, i ograniczając pakiet antykryzysowy do minimum.

Pozytywną oceną politolodzy wystawili także polityce zagranicznej. Ich zdaniem, sukcesem rządu na tym polu, jest wywalczenie korzystnych zapisów regulujących emisję dwutlenku węgla, wybór Jerzego Buzka na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz dobre stosunkami z Rosją i Niemcami.

Trzy porażki rządu

Największe porażki rządu to, zdaniem ekspertów, reforma służby zdrowia. Według nich, ustawy były fatalnie przygotowane i dziś nie nadają się do powtórnego zgłoszenia w sejmie. Kolejny minus rząd otrzymał za deregulację gospodarki i ograniczenie biurokracji. Na tym polu premier oddał sprawy w ręce komisji Janusza Palikota, który uczynił z niej kolejne miejsce do promowania siebie - oceniają specjaliści.

Politolodzy krytycznie ocenili także zapowiedzi zmian ustrojowych i konstytucyjnych. Mimo iż premier wielokrotnie zapowiadał debaty nad zmianą konstytucji, żaden projekt nie trafił do sejmu, a nowo wybrany prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że ustawa zasadnicza pozostanie niezmieniona

d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj