Trwa ładowanie...
d474v9d
sukces

Co było największą porażką rządu Tuska?

Najmocniejszym ogniwem rządu jest premier - oceniają politolodzy w "Polsce - The Times". Ich zdaniem, po 1000 dniach rządzenia, największym sukcesem Donalda Tuska była reforma emerytur pomostowych. A co było największą porażką premiera?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co było największą porażką rządu Tuska?
(PAP)
d474v9d

Eksperci chwalą Tuska za reformę emerytur pomostowych. Według nich, jest to najlepszy przykład na to, że przy dobrym przygotowaniu i determinacji politycznej możliwe jest znalezienie większości sejmowej, nawet dla niepopularnych ustaw.

Politolodzy dobrze oceniają także obecną sytuację gospodarczą i mocne PKB Polski, które mimo ogólnoświatowej recesji było jednym z najlepszych na świecie. Zdaniem specjalistów, rząd dobrze zrobił, nie inwestując w rodzimą gospodarkę, i ograniczając pakiet antykryzysowy do minimum.

Pozytywną oceną politolodzy wystawili także polityce zagranicznej. Ich zdaniem, sukcesem rządu na tym polu, jest wywalczenie korzystnych zapisów regulujących emisję dwutlenku węgla, wybór Jerzego Buzka na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz dobre stosunkami z Rosją i Niemcami.

d474v9d

Trzy porażki rządu

Największe porażki rządu to, zdaniem ekspertów, reforma służby zdrowia. Według nich, ustawy były fatalnie przygotowane i dziś nie nadają się do powtórnego zgłoszenia w sejmie. Kolejny minus rząd otrzymał za deregulację gospodarki i ograniczenie biurokracji. Na tym polu premier oddał sprawy w ręce komisji Janusza Palikota, który uczynił z niej kolejne miejsce do promowania siebie - oceniają specjaliści.

Politolodzy krytycznie ocenili także zapowiedzi zmian ustrojowych i konstytucyjnych. Mimo iż premier wielokrotnie zapowiadał debaty nad zmianą konstytucji, żaden projekt nie trafił do sejmu, a nowo wybrany prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że ustawa zasadnicza pozostanie niezmieniona

d474v9d

Podziel się opinią

Share
d474v9d
d474v9d