Clinton: Rosja w NATO? Mogę to sobie wyobrazić
Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton opowiedziała się za zwiększeniem współpracy NATO z Rosją, m.in. przy pracach nad tarczą antyrakietową w Europie. Zapytana, czy może sobie wyobrazić kiedykolwiek Rosję w Pakcie Północnoatlantyckim, stwierdziła, że taki scenariusz jest do wyobrażenia.
23.02.2010 | aktual.: 23.02.2010 03:48
Clinton przemawiała w Atlantic Council w Waszyngtonie w przeddzień otwarcia na Uniwersytecie Obrony Narodowej (NDU) sympozjum na temat nowej koncepcji strategicznej sojuszu północnoatlantyckiego w zmieniających się warunkach na świecie.
- Chcemy stosunków współpracy między NATO a Rosją, które przyniosą konkretne rezultaty i zbliżą je do siebie - powiedziała.
- O ile Rosja jest ważnym partnerem w wysiłkach na rzecz zapobiegania proliferacji broni nuklearnej, powinna nim być także w dziedzinie obrony rakietowej. Zapraszamy ją, by przyłączyła się do NATO w rozwijaniu systemu obrony rakietowej, który może ochronić wszystkich obywateli Europy i Rosji - oświadczyła
Jej słowa odebrano jako kolejną próbę uśmierzenia obaw wyrażanych przez Kreml, że NATO nadal skierowane jest przeciwko Rosji. Rosja wrogo odnosi się do amerykańskich planów tarczy antyrakietowej w Europie i rozszerzania sojuszu o kraje dawnego bloku sowieckiego. Administracja prezydenta Obamy ogłosiła zamiar "zresetowania" (przestawienia na inne tory) stosunków amerykańsko-rosyjskich.
- Bezpieczeństwo Europy skorzysta, jeżeli NATO i Rosja będą otwarte w sprawie naszych zbrojeń, naszych instalacji wojskowych i manewrów naszych wojsk - powiedziała sekretarz stanu.
Wypowiedziała się za regularną wymianą informacji o doktrynach wojskowych i planowanych ćwiczeniach, wzajemnym obserwowaniem manewrów i obustronnymi wizytami w nowych bazach wojskowych.
Zapytana czy może sobie wyobrazić kiedykolwiek Rosję w NATO, odpowiedziała: - Wyobrażam sobie. Nie jestem pewna, czy Rosjanie mogą to sobie wyobrazić.
NATO powstało w 1949 r. jako organizacja bezpieczeństwa zbiorowego powołana do obrony krajów zachodnich przed ZSRR. Jego misję zrewidowano po zakończeniu zimnej wojny, a ostatnią strategię uchwalono na szczycie w 1999 r. w Waszyngtonie.
Nowa koncepcja strategiczna sojuszu ma być przyjęta przez kraje członkowskie na szczycie w Lizbonie w listopadzie bieżącego roku.