CIT dla szkół uzgodniony
Środki finansowe przeznaczone przez szkoły i
szkoły wyższe na cele statutowe zostaną włączone w koszty
uzyskania przychodów - tak będzie brzmiał zapis w projekcie
nowelizacji ustawy o podatku od osób prawnych (CIT). Wersje zapisu
ustaliły wspólnie Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
wraz z Ministerstwem Finansów - poinformowała minister edukacji
Krystyna Łybacka.
Jeszcze nie wiadomo, czy zapis ten zostanie wprowadzony do projektu nowelizacji ustawy o CIT podczas prac nad projektem w sejmowej Komisji Finansów Publicznych, czy zostanie oficjalnie zgłoszony przez rząd jako autopoprawka. "Decyzja zapadnie na najbliższym posiedzeniu rządu" - powiedziała Łybacka podczas konferencji prasowej w Warszawie.
CIT w cyklu ricznym
"Zgodnie tym, co już wielokrotnie mówiłam, podtrzymana została propozycja, zgodnie z którą nie będzie zadatkowania podatku CIT w cyklu miesięcznym, lecz w cyklu rocznym. Tworzone będą mogły być także przez szkoły i uczelnie 3-letnie fundusze inwestycyjne, na które będzie można przekazywać kwoty, które nie będą opodatkowane. Chyba że po upływie trzech lat nie zostaną wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem" - dodała Łybacka.
Proponowane zapisy odnosić się będą zarówno do szkół i uczelni publicznych, jak i niepublicznych - poinformowała minister edukacji.
"Przepisy, które zostały skierowane do Sejmu, okazały się po prostu mało precyzyjne, pozostawiały dużą dowolność interpretacyjną" - uważa Łybacka.
Stypendia naukowe i doktoranckie
Podczas środowego spotkania w Ministerstwie Finansów zadecydowano także, że przywrócone zostanie zwolnienie z podatków stypendiów naukowych i doktoranckich. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o CIT, stypendia te miały być opodatkowane.
"Pierwotnie można było wyrazić zgodę na to, że stypendia będą opodatkowane, bowiem podniesienie wysokości kwoty wolnej od podatków powodowało, że byłoby to 'opodatkowanie wirtualne'. Powrót do pierwotnej wysokości kwoty wolnej powoduje, że rzeczywiście byłyby one opodatkowane, gdyż ich wysokość jest wyższa niż wysokość kwoty wolnej" - wyjaśniła Łybacka.
"Gdy tylko rząd zadecydował, że kwota wolna będzie niższa niż wcześniej planowano, od razu zwróciłam się do ministra finansów o zmianę przepisu dotyczącego stypendiów" - dodała.
"W projektach dotyczących podatku zaniepokoiło nas nie tylko opodatkowanie stypendiów, dochodów uczelni, ale i to, że darczyńcy - instytucje chcące przekazać środki pieniężne na działanie szkół wyższych - będą musieli płacić teraz podatki od tych darowizn, i że nie mogą wliczyć ich w koszty" - powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński, który był obecny na konferencji prasowej.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku CIT, która jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, podatek ma być obniżony z 27% do 19%, równocześnie zlikwidowane zostaną ulgi, z których korzystały dotychczas szkoły i uczelnie.