Cimoszewicz o restytucji mienia żydowskiego
Przebywający w Stanach Zjednoczonych polscy parlamentarzyści rozmawiali w Waszyngtonie z działaczami Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) m.in. o restytucji mienia żydowskiego.
Uczestniczący w rozmowie z AJC były premier Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział, że sprawa żydowskich roszczeń majątkowych powinna być załatwiona, chociaż nie w ten sposób, jak to przewiduje ustawa o reprywatyzacji, zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwasniewskiego.
06.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Uważam, że reprywatyzacja w Polsce musi być przeprowadzona dla uzyskania pewnej klarowności prawnej - stwierdził Cimoszewicz. - Reprywatyzacja powinna być jednak ograniczona do przypadków nacjonalizacji z naruszeniem prawa i w tym zakresie powinno się ją przeprowadzić bez jakiejkolwiek dyskryminacji że względu np. na pochodzenie etniczne. Byli właściciele pochodzenia żydowskiego lub ich następcy prawni powinni na tych samych prawach co Polacy uczestniczyć w reprywatyzacji dodał poseł SLD. Cimoszewicz wyraził nadzieje, że nowo wybrany parlament ostatecznie tę sprawę rozwiąże. Jest pewnym paradoksem, że Polska jest ostatnim krajem regionu, w którym ta sprawa nie została rozstrzygnięta i to koncentruje na nas uwagę i emocje, co jest nam zupełnie niepotrzebne.
Zapytany czy się nie obawia rozmów na ten temat że środowiskami żydowskimi w Nowym Jorku, Cimoszewicz odpowiedział, że na szczęście w środowiskach żydowskich można zaobserwować bardzo rożne opinie i reakcje. Poseł SLD zwrócił uwagę, że działacze Komitetu Żydów Amerykańskich wystąpili publicznie i otwarcie przeciwko rozumowaniu i argumentom przytaczanym przez adwokatów reprezentujących powodów w pozwie w Nowym Jorku w sprawie restytucji mienia żydowskiego.
To, że nie potrafiliśmy załatwić sprawy reprywatyzacji w ostatniej próbie, jest bardzo niefortunne i obciąża to całą polską klasę polityczną, m.in. że względu na jej niezdolność do poszukiwania umiarkowanych, kompromisowych rozwiązań - dodał Cimoszewicz.
W środowym spotkaniu parlamentarzystów towarzyszących ministrowi Władysławowi Bartoszewskiemu w jego podroży w USA, wziął udział dyrektor ds. międzynarodowych AJC, rabin Andrew Baker.