Chrystus na ulicach Gdańska
Umęczonego Chrystusa, rzymskich żołnierzy, faryzeuszów i inne postaci z Ewangelii spotkali w piątek gdańszczanie. W tym roku po raz pierwszy na ulicach miasta odbyło się niezwykłe Misterium Męki Pańskiej z udziałem aktorów.
Widowisko rozpoczęło się przypomnieniem sądu nad Zbawicielem. Na przedprożach Dworu Artusa Nazarejczyk, z woli kapłanów i ludu, został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Na miejsce kaźni - pod pomnik Poległych Stoczniowców, Chrystusa i dwóch ewangelicznych łotrów eskortowali w padającym deszczu rzymscy żołnierze. Jeden z nich torował w tłumie drogę na koniu.
Stacjom Drogi krzyżowej towarzyszyły rozważania wygłoszone przez ojców dominikanów z gdańskiego klasztoru. Pierwszy raz Chrystus upadł przed kinem Neptun i z tego upadku długo nie mógł sie podnieść. Przy wejściu do Zbrojowni spotkał Matkę, a przy hali targowej, widząc, że już słabnie, żołnierze dali Jezusowi do pomocy przechodnia, który kupował od ulicznych handlarzy brzozowe witki. Musiał pomóc Chrystusowi, choć wcale nie chciał się do tego mieszać. W pasażu City Forum wśród spieszącego się we wszystkie strony tłumu, Jezus pouczał płaczące niewiasty. Ostatni upadek miał tuż przy siedzibie NSZZ "Solidarność". Ostatnie pięć stacji aktorzy odegrali pod pominkiem Poległych Stoczniowców.
W symbolicznym złożeniu ciała Chrystusa do grobu uczestniczyli przedstawiciele także współcześnie żyjących. Razem z Matką, Marią Magdaleną i Janem Jezusa do grobu złożyli: nauczyciel, uczeń, przedsiębiorca, robotnik, lekarz i strażnik miejski. - To niesamowite doświadczenie. Kiedy tylko dowiedziałam się, że takie misterium będzie w Gdańsku, bez chwili wahania postanowiłam w nim uczestniczyć. Bardzo pomogło mi to zrozumieć tajemnicę Wielkiego Piątku - męki i śmierci Chrystusa - mówiła nam Zofia Prewendowska, która na Drogę krzyżową przyszła razem z córką.
Przedstawienie przygotowali aktorzy ze Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich, z Kalwarii Wejherowskiej. W przygotowanie inscenizacji zaangażowały się także stowarzyszenia Inny Świat, Parada Niepodległości, Schola "Jezus Żyje", Wejherowskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
Karolina Kulaszewicz