"Chrystos sia rażdaje". Premier Morawiecki składa życzenia, a potem zaskakuje. Poszło o kutię

Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym obrządków wschodnich. 6 stycznia przypada bowiem wigilia świąt Bożego Narodzenia. W Polsce obchodzą je prawosławni i grekokatolicy. Premier mówił o polskich cerkwiach, prosforze i modlitwie przy ikonach. A potem zaskoczył, bo wspomniał o swojej ulubionej od 50 lat potrawie.

"Chrystos sia rażdaje". Premier Morawiecki składa życzenia, a potem zaskakuje. Poszło o kutię
Źródło zdjęć: © eastnews | PAWEL WISNIEWSKI

Nagranie z życzeniami premiera pojawiło się na Twitterze oraz na stronie Kancelarii Premiera. "Chrystos sia rażdaje - Chrystus się rodzi. Wszystkim naszym współbraciom, rodakom, członkom Kościoła Wschodniego, prawosławnym i grekokatolikom, chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia pełnych radości świąt Bożego Narodzenia" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że polskie cerkwie leżą nie tylko w najpiękniejszych regionach naszego kraju, ale stanowią też "nieodzowną, kluczową część naszej kultury".

Zaskakujące wyznanie premiera. Kutia jest jego ulubioną potrawą

"Wzbogacają naszą kulturę i naszą narodową, państwową tożsamość. A dzielenie się prosforą przy wigilijnym stole i modlitwa przy ikonach, jest tak samo ważna i tak samo piękna, jak dzielenie się opłatkiem i modlitwa przy bożonarodzeniowej szopce" - wyjaśnił.

Pod koniec nagrania szef polskiego rządu pozwolił sobie na osobisty wątek. Wyjaśnił bowiem, że jego ulubioną potrawą jest kutia.

"A muszę się też przyznać, że kutia jest od blisko 50 lat moją ulubioną potrawą i jednym z najbardziej smakowitych dań Bożego Narodzenia" - dodał Morawiecki. Dołączył też do życzeń świątecznych, życzenia na 2018 rok.

Kutia na wigilijny stół. Skąd pochodzi to słynne danie?

To potrawa szczególnie popularna w kuchni białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, a także w Polsce na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa, oznaczającego ziarno, bowiem głównym składnikiem są ziarna zbóż: pszenica, jęczmień, żyto albo owies. Gospodynie z dawnych Kresów Wschodnich często też przygotowywali kutię z pęczakiem, a w dzisiejszych czasach nawet z ryżem.

Głównymi składnikami kutii są pszenica, mak, miód, bakalie. Dużą rolę odgrywa w tym zestawieniu symbolika. Ziarna zbóż symbolizują długie życie, nieśmiertelność, życie w dostatku. Podobnie też miód - symbolizuje bogactwo, słodycz, obfitość. Mak ma zapewnić spokój oraz potomstwo, orzechy natomiast oznaczają mądrość i dobrobyt.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
premierpismateusz morawiecki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (135)