PolskaChorzy na parkinsona chcą leków nowej generacji

Chorzy na parkinsona chcą leków nowej generacji

Dostępne w Polsce leczenie choroby Parkinsona jest skuteczne tylko w ciągu jej pierwszych kilku lat. Dlatego chorzy chcą dostępu do nowych leków, skuteczniejszych w późniejszej fazie choroby - poinformował Zarząd Krajowej Rady Stowarzyszeń Chorych na Parkinsona.

Choroba Parkinsona, zwana także drżączką poraźną, jest ciężkim schorzeniem układu nerwowego. Dotyczy zwłaszcza osób starszych. Jej przyczyną jest obumieranie komórek nerwowych w zwojach podstawy mózgu - strukturach sterujących ruchem.

Obumierają głównie komórki produkujące dopaminę. Jej niedobór powoduje spowolnienie ruchów, wzmożone napięcie mięśni i towarzyszące mu drżenie kończyn oraz maskowatość twarzy. W zaawansowanych postaciach dołączają trudności z oddychaniem czy połykaniem.

Choroba ta dotknęła wielu znanych ludzi, jak papież Jan Paweł II, bokser Muhammad Ali, aktorka Katherine Hepburn, piosenkarz country Johnny Cash, hiszpański dyktator gen. Franco, Salvador Dali, prezydent USA Harry Truman, Adolf Hitler, chiński dyktator Mao Tse Tung.

W Polsce chorobę leczy się głównie podając znany od dziesięcioleci lek - lewodopę. Niestety, jest skuteczna tylko w pierwszych latach - później pojawiają się np. naprzemienne fazy "on" i "off" (pacjent, który w miarę normalnie funkcjonuje w fazie "on" po wejściu w fazę "off" nie jest zdolny do wykonania ruchu i odczuwa silny ból; oznacza to całkowitą niesprawność i zależność od innych).

W wystosowanej do Ministerstwa Zdrowia petycji Zarząd Krajowej Rady Stowarzyszeń Chorych z Chorobą Parkinsona prosi o dopuszczenie do refundowania leków pozwalających na skuteczne leczenie zaawansowanej choroby - inhibitorów enzymu COMT oraz leków dopaminergicznych nowej generacji. Odpowiednie środki są zarejestrowane w Polsce od siedmiu lat, jednak brak refundacji praktycznie uniemożliwia ich szersze wykorzystanie. Tymczasem środki te są refundowane w wielu innych krajach europejskich.

W Polsce jest około 90 tys. osób z chorobą Parkinsona. Akcja zbierania podpisów pod petycją odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Krakowie. W Warszawie poprzeć petycję można będzie w godzinach 10.30-15.30 pod kościołem Sióstr Wizytek (Krakowskie Przedmieście 34).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)