Chorwacki generał przywieziony do więzienia w Hadze
Chorwacki generał Ante Gotovina znajduje się już w więzieniu międzynarodowego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii, mieszczącego się w dzielnicy Hagi - Scheveningen - poinformował trybunał.
Generał Gotovina został oskarżony w 2001 r. o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne przeciwko Serbom w Chorwacji.
Zatrzymany w środę na Wyspach Kanaryjskich i przewieziony do więzienia Soto del Real w Madrycie, Gotovina w sobotę rano na pokładzie hiszpańskiego samolotu wojskowego przyleciał do Hagi, gdzie stanąć ma przed haskim trybunałem.
Gotovina odpowiadać ma za zbrodnie popełnione na ludności serbskiej w czasie wojny w dawnej Jugosławii w latach 1990. Jak poinformował trybunał, przed sędzią po raz pierwszy stanie już w poniedziałek.
Gotovinie grozi najwyższy wymiar kary - dożywotnie więzienie, jeśli sąd udowodni mu zarzucane zbrodnie. Akt oskarżenia głosi: "Od lipca do listopada 1995 r. planował i wydawał rozkazy, do których wykonywania osobiście zagrzewał, dotyczące deportacji, morderstw, wypędzeń, prześladowania, grabieży oraz niszczenia bez powodu dobra publicznego i prywatnego, niszczenia miast, osiedli i wsi".
Gotovina kierował też tzw. Operacją Burza, w toku której Chorwacja odzyskała region Krajiny, opanowany przez Serbów. Podczas tej operacji zamordowano na jego rozkaz 150 cywilnych Serbów i przymusowo wysiedlono 200 tysięcy.
Generał zaprzecza wszystkim oskarżeniom.
Dla znacznej części Chorwatów Ante Gotovina pozostaje bohaterem walk o niepodległość Chorwacji. Wiadomość o aresztowaniu generała wywołała falę protestów w Zagrzebiu i innych miastach kraju. Premier Chorwacji Ivo Sanader wezwał w piątek "do zachowania rozsądku i spokoju", ostrzegając jednocześnie, że nie dopuści do rozruchów ulicznych w obronie aresztowanego generała.
Premier przypomniał, iż władze od lat przygotowują obronę prawną Gotoviny i innych chorwackich generałów przed haskim trybunałem i wezwał obywateli, aby zachowali spokój i mieli zaufanie do rządu.
Gotovina jest obecnie jednym z 48 więźniów porzebywających w zarezerwowanej przez ONZ części więzienia w Scheveningen. Do rozpoczęcia procesu upłynie zapewne wiele miesięcy.