Chorwacja. Wakacje z koronawirusem w tle. Jakie zasady obowiązują?
Jeśli wybierasz się do Chorwacji na wakacje, warto wiedzieć, jak wygląda tam sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Czy można bezpiecznie spędzić urlop w Chorwacji? Jak wygląda przekraczanie granicy i czy potrzebna jest kawarantanna?
23.07.2020 19:48
Koronawirus. Chorwacja przyjęła turystów. Jakie zasady obowiązują?
Od 1 lipca Chorwacja oworzyła granice dla obywateli Unii Europejskiej. Niektórzy już wybrali się na wczasy do Chorwacji, inni dopiero je planują. O czym trzeba wiedzieć przed wyjazdem? Jak w tym kraju wygląda sytuacja epidemiologiczna?
Koronawirus w Chorwacji
W Chorwacji do tej pory zanotowano 4 422 przypadki zakażenia koronawirusem. Niestety, 123 osoby zmarły. Wyzdrowiało natomiast 3101 osób.
Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują w Chorwacji?
Jak wygląda przekraczanie granicy i kontrole graniczne? Jak przypomina polski serwis rządowy, chorwackie służby sugerują, by przed wyjazdem dokonać rejestracji na stronie https://entercroatia.mup.hr/, gdyż pomoże to uprościć i przyspieszyć odprawę graniczną. Dane te będą mogły zostać wykorzystane w celach informacyjnych dot. epidemii koronawirusa.
Po rejestracji dostaniemy na maila informację zwrotną, czy możemy wjechać na terytorium Chorwacji. Jeśli tak, to jakie musimy spełnić warunki. Znając wszystkie zalecenia chorwackiego Państwowego Instytutu Epidemiologicznego, będziemy przygotowani, jak się zachować na wakacjach w Chorwacji w czasie pandemii koronawirusa.
Osoby, które nie zarejestrują się na stronie https://entercroatia.mup.hr/, również będą mogły przekroczyć granice Chorwacji, ale procedura odprawy granicznej będzie wydłużona. Jeśli ktoś nie zarejestrował się wcześniej, w momencie przekraczania granicy służba graniczna będzie od niego zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Podanie takich danych jest obowiązkowe.
Ważne! Jadąc do Chorwacji nie trzeba mieć zaświadczenia, że nie jesteśmy zarażeni koronawirusem lub nie jesteśmy chorzy na COVID-19.