Trwa ładowanie...
dxvi6s7
dxvi6s7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Chlebowski: szczyt UE to sukces premiera Tuska i Polski

Według szefa klubu PO Zbigniewa
Chlebowskiego, niedzielny nadzwyczajny antykryzysowy szczyt Unii
Europejskiej, okazał się sukcesem premiera Donalda Tuska i Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dxvi6s7

- To duży sukces Polski i premiera Donalda Tuska. Po raz kolejny Polska przywraca szalenie ważne wartości w Unii Europejskiej - wartości wzajemnej solidarności w czasach kryzysu - powiedział w poniedziałek PAP Chlebowski.

Jak dodał, cieszy się, iż na szczycie zwyciężył pogląd, że Europa może w całości - a nie podzielona - walczyć ze skutkami kryzysu. - Pokazaliśmy, że można razem walczyć z kryzysem, że wcale nie są potrzebne podziały na Europę Środkową, Wschodnią, czy Zachodnią" - zaznaczył.

Zdaniem Chlebowskiego, dużym sukcesem szefa rządu było "uświadomienie" przywódcom UE, że protekcjonizm państwowy, jest złym pomysłem na walkę z kryzysem.

dxvi6s7

- Cieszę się, że przywódcy państw europejskich potwierdzili, że walka z deficytem jest szalenie ważna w czasach kryzysu. Polska droga walki z deficytem uzyskała nie tylko akceptację, ale również uznanie innych państw unijnych - dodał

Szef klubu PO zauważył też, że premier po raz drugi stworzył skuteczną koalicję - wcześniej przy okazji pakietu klimatyczno- energetycznego. "Po zabiegach naszego rządu widać, że Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w UE" - podkreślił.

Premier Donald Tusk oświadczył w niedzielę, że antykryzysowy szczyt UE postawił tamę protekcjonizmowi. Dodał, że "mocną opinię przeciwko egoizmom narodowym" podzielili zarówno uczestnicy, zwołanego z jego inicjatywy spotkania liderów dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, jak i spotkania przywódców wszystkich unijnych państw i rządów.

Tusk cieszył się, że oddaliła się niebezpieczna - jego zdaniem - perspektywa wyemitowania wspólnych obligacji przez strefę euro, które mogłyby konkurować na rynkach finansowych z polskimi obligacjami. Według premiera jest też zgoda na "wspólną troskę UE o stabilne kursy walut".

"Protekcjonizm nie jest odpowiedzią na obecny kryzys" - brzmi przyjęta na szczycie deklaracja. Przywódcy zgodzili się w niej, że należy "w możliwie maksymalny sposób wykorzystać jednolity rynek jako motor dla pobudzenia gospodarczego i wsparcia zatrudnienia i wzrostu".

dxvi6s7

Podziel się opinią

Share

dxvi6s7

dxvi6s7
Więcej tematów