Chlebowski: nowelizacja ustawy medialnej 22 stycznia
Sejm rozpocznie prace nad przygotowanym przez
PO projektem zmian w ustawie medialnej na kolejnym posiedzeniu,
zaplanowanym od 22 do 24 stycznia - zapowiedział szef
klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.
08.01.2008 | aktual.: 22.01.2008 07:16
Ustaliliśmy z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, że na następnym posiedzeniu, 22 stycznia, odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu - powiedział dziennikarzom w Sejmie Chlebowski.
Szef klubu PO dodał, że wystąpił do Komorowskiego, by Sejm rozpoczął prace nad zmianami w ustawie medialnej już na najbliższym, rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Nie ma jednak takiej możliwości. Trwają konsultacje prawne - zaznaczył Chlebowski.
"Dziennik" napisał, że PO chce już na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrzyć projekt, który "pozwoli na dokonanie zmian w mediach publicznych kontrolowanych przez ludzi PiS", a Chlebowski skierował do marszałka Sejmu list w sprawie przyspieszenia prac nad tymi propozycjami.
W rozmowie z dziennikarzami Chlebowski ocenił, że "nie ma jakiegoś nadzwyczajnego trybu przyspieszania prac". Moim zdaniem potrzebujemy pół roku na całkowite zakończenie prac nad tą ustawą. (...) Chcielibyśmy jeszcze przed wakacjami uporać się z tym - dodał szef klubu PO.
Chlebowski przekonywał również, że propozycje PO to "nie tylko kwestia dokonania zmiany prezesa telewizji publicznej". Tam są takie rozstrzygnięcia, jak przeniesienie trybu wydawania koncesji, jak kwestie dotyczące zarządów rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - wymieniał.
Ocenił jednak, że media publiczne nigdy nie były tak upolitycznione, jak za prezesury pana Andrzeja Urbańskiego. Uważam, że jest bardzo słabym prezesem i powinien odejść - podkreślił Chlebowski.
Pod koniec grudnia szefowa sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) poinformowała, że przygotowany przez PO projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trafił do marszałka Sejmu.
Zgodnie z projektem, do KRRiT wybierane mają być osoby, które będą miały - jak wyjaśniała Śledzińska-Katarsińska - co najmniej dwie rekomendacje: bądź to uczelni akademickiej i jakiegoś ogólnopolskiego stowarzyszenia, bądź dwóch uczelni, bądź dwóch stowarzyszeń. Projekt zakłada też zwiększenie do siedmiu (z pięciu) członków Rady: trzech powoływałby Sejm, a po dwóch Senat i prezydent.
Wybierać ich będą politycy, ale będą wybierać z określonej puli osób - podkreślała posłanka PO. Dodała, że tak wybrana Rada ma przeprowadzać jawne konkursy na członków rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych.