Trwa ładowanie...
d2djiy2
09-05-2003 20:20

Chirac i Schroeder o nowej rezolucji USA w sprawie Iraku

"O przyszłości Iraku należy rozmawiać w sposób otwarty i konstruktywny" - powiedział prezydent Francji Jacques Chirac, pytany o projekt nowej rezolucji USA dotyczący Iraku. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder dodał, że oba kraje są gotowe na pragmatyczne rozwiązania w sprawie rezolucji.

d2djiy2
d2djiy2

Chirac, pytany o projekt nowej rezolucji USA w sprawie zniesienia sankcji nałożonych wcześniej na Irak, powiedział, że jego zdaniem - najważniejsze są dwa cele - rekonstrukcja gospodarcza i polityczna Iraku oraz jak najszybsze odbudowanie suwerenności tego kraju.

"Jesteśmy przekonani, że aby móc osiągnąć te cele i odpowiedzieć tym samym na aspiracje narodu irakijskiego, Narody Zjednoczone powinny odegrać centralną rolę w tym przypadku". Dodał, że przed dokładnym zapoznaniem się z rezolucją nie chce wypowiadać się na temat szczegółowych zagadnień.

Rezolucję przedstawił w piątek na zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych amerykański ambasador przy ONZ John Negroponte.

Natomiast Schroeder powiedział we Wrocławiu, że jego ludzie zapoznali się z projektem rezolucji.

d2djiy2

"Nasze stanowisko przedstawiliśmy stronie amerykańskiej i spotkaliśmy się ze zrozumieniem, jeśli chodzi o pewne zmiany w punktach tej rezolucji" - wyjaśnił kanclerz. Dodał, że jest przekonany, że "jesteśmy w stanie znaleźć zadowalające rozwiązanie. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie jest w interesie Iraku i wszystkie strony będą do niego dążyć".

Prezydent RP z kolei powiedział, że w kwestii rezolucji co prawda Polska nie jest członkiem Rady Bezpieczeństwa, ale "politycznie jesteśmy bardzo zainteresowani, aby rezolucja została przyjęta".

"Chcemy, żeby Narody Zjednoczone wzięły udział we wszystkich tych procesach, gdyż rola ONZ, mimo krytycyzmu wokół tej instytucji, jest istotna, i myślę, że wraz z tą rezolucją ONZ wraca do rozwiązywania problemów tego regionu" - powiedział Kwaśniewski.

Prezydenci Polski, Francji oraz kanclerz Niemiec spotkali się w piątek we Wrocławiu w ramach Trójkąta Weimarskiego.

d2djiy2

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przekonywały w piątek Radę Bezpieczeństwa ONZ do zniesienia sankcji wobec Iraku oraz przyznania koalicji, na co najmniej rok, kontroli nad dochodami z irackiej ropy.

Zostało to zawarte w 8-stronicowej rezolucji upoważniającej USA i Wielką Brytanię do zarządzania Irakiem w charakterze "mocarstw okupacyjnych" przez co najmniej 12 miesięcy, a prawdopodobnie znacznie dłużej.

W opinii komentatorów, sformułowany w kategorycznym tonie dokument faktycznie sprowadza Narody Zjednoczone i inne instytucje międzynarodowe do roli organów doradczych, które mogą wyrażać opinie na temat sposobu wydania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży ropy. Dochody z tego tytułu mają być przeznaczone na odbudowę Iraku oraz cele humanitarne. (aka)

d2djiy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2djiy2
Więcej tematów