Chiny ponownie zmierzą Mount Everest
Chiny wysyłają specjalną ekipę naukowców,
która ma od nowa zmierzyć wysokość szczytu Mount Everest.
Po raz ostatni Chińczycy badali wysokość Everestu w 1975 r. Obecna misja została zorganizowana w związku z obawami, że zmiany klimatyczne na Ziemi, w tym przede wszystkim wzrost średnich temperatur, spowodowały topnienie lodowców i tym samym - zmniejszenie wysokości tego najwyższego szczytu świata.
Według doniesień chińskiej prasy z ostatnich badań wynika, że dziś góra może być niższa nawet o 1,3 metra.
Obawy co do topnienia lodowców na szczycie Everestu podzielają też specjaliści w Nepalu. Nepalscy Szerpowie od dawna alarmują, że wyższa temperatura spowodowała topnienie lodowców i zmiany na szczycie góry m.in. linii śniegów.
W sprawie wysokości Mount Everestu naukowcy nie są zgodni. Szczyt po raz pierwszy uznany został za najwyższy ze zmierzonych na świecie w 1852 r. i miał liczyć 8840 m n.p.m.
W 1955 r. dokonano ponownych, dokładniejszych pomiarów i ustalono wysokość szczytu na 8 848 m n.p.m. Według danych encyklopedycznych, w 1992 r. przy pomocy umieszczonego na szczycie Everestu urządzenia GPS określono wysokość góry z dokładnością do 10 cm - wyniosła ona wówczas 8 846,10 m n.p.m. i jest to ostatni oficjalnie potwierdzony wynik pomiaru wysokości najwyższego himalajskiego szczytu.
W 1999 r. również na podstawie danych GPS, umieszczonego na szczycie góry, Amerykanie stwierdzili, że Mount Everest ma wysokość 8 850 m n.p.m. Taka wysokość pojawia się coraz częściej w niektórych publikacjach.
Pomiaru - 8 850 metrów - nie aprobują jednak kraje regionu, przede wszystkim zaś Nepal, który nadal oficjalnie twierdzi, że Mount Everest ma wysokość 8 848 m n.p.m.
Zdaniem naukowców, Mount Everest nadal rośnie - wysokość góry ma zmieniać się o kilka centymetrów rocznie.