Trwa ładowanie...

Chiny: organ ideologiczny KPCh ostrzega przed "pułapką demokracji"

Organ ideologiczny Komunistycznej Partii Chin (KPCh), dwumiesięcznik "Qiushi", zamieścił w najnowszym wydaniu artykuł, który ostrzega przed zachodnimi wezwaniami do reform politycznych jako "pułapką demokracji".

Share
Chiny: organ ideologiczny KPCh ostrzega przed "pułapką demokracji"
Źródło: AFP, fot: Mark Ralston
d2dvmzq

Zredagowany w zaskakująco ostrym tonie artykuł wpisuje się w prowadzoną od kilku miesięcy propagandową ofensywę władz przeciwko nieprawomyślności politycznej - pisze agencja Reutera. Ofensywie tej towarzyszą aresztowania wśród dziennikarzy, prawników i obrońców praw obywatelskich.

"Kraje zachodnie atakują nas za posiadanie konstytucji, ale nie konstytucyjnego rządu twierdząc, że system jednopartyjny z partią komunistyczną jest nieprawomocny i że partia komunistyczna stoi ponad prawem. Dlatego mogą wywierać na nas naciski w sprawie wprowadzenia 'reform politycznych', na które mają tak poważną nadzieję, a których rzeczywistym celem jest wyeliminowanie przywódców partii komunistycznej i zmiana naszego systemu socjalistycznego" - napisał "Quishi".

Skrytykował jednocześnie to, co nazwał zachodnim rodzajem demokracji oraz dążenia Stanów Zjednoczonych do jego szerzenia.

d2dvmzq

"W rzeczywistości wybory konkurencyjne oznaczają grę według reguł zachodniej demokracji, a eksportowane do państw innych niż zachodnie dają często w rezultacie podziały społeczne, antagonizm etniczny, walkę polityczną i ustawiczny brak stabilności politycznej. Jest to wrodzony mechanizm zachodniej demokracji i powinien być nazywany 'demokratyczna pułapką'" - czytamy w artykule.

"Mówią oni, że Chiny mogą mieć przyszłość tylko wtedy, jeśli zaakceptują te tak zwane 'uniwersalne wartości'. Ten silny świecki uniwersalizm był zawsze środkiem szerzenia zachodniej ekspansji i zapewnia ideologiczną podstawę dla zdobywania świata" - zaznaczył "Qiushi".

Jego zdaniem, zamiarem adwokatów westernizacji jest "sianie zamętu w umysłach ludzi i podział Chin", a "ta najpotężniejsza ręka jest tą, której musimy się najbardziej strzec".

"Qiushi" (dosłownie "Poszukiwać Prawdy") zastąpił w 1988 roku poprzedni ideologiczny organ KPCh "Hongqi" ("Czerwony Sztandar").

d2dvmzq

Podziel się opinią

Share
d2dvmzq
d2dvmzq
Więcej tematów