Chiny: jesteśmy przeciwko broni masowej zagłady
Chiny opowiedziały się za stworzeniem międzynarodowych mechanizmów gwarantujących nierozprzestrzenianie broni masowej zagłady. W opublikowanym w Pekinie dokumencie zapewniono, że Chiny "nie popierają, ani też nie okazują jakiejkolwiek pomocy żadnemu krajowi w pozyskiwaniu tego rodzaju broni".
W opublikowanej w Pekinie "Białej Księdze" o chińskiej strategii w dziedzinie broni masowej zagłady, podkreślono także, iż w tej dziedzinie społeczność międzynarodowa winna "zrezygnować z działań jednostronnych i stosowania podwójnej miary". Kluczową rolę w kwestiach nieproliferacji takiej broni winna odgrywać ONZ. Konieczne jest stworzenie "uczciwego, rozumnego i bezstronnego systemu, gwarantującego powstrzymanie proliferacji broni masowej zagłady", a także zagwarantowanie praw rządów państw, głównie rozwijających się, do wykorzystywania i obrotu materiałami tzw. podwójnego zastosowania - wojskowego i cywilnego - podkreślono w dokumencie.
Chiny - zapewniają autorzy "Białej Księgi" - przyłączą się do wszelkich międzynarodowych porozumień w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej, biologicznej, chemicznej i rakietowej, a także "aktywnie wspierają działania, mające prowadzić do tworzenia stref bezatomowych na świecie".
Bezprecedensowy dokument został przedstawiony w Pekinie na kilka dni przed kluczową wizytą w Waszyngtonie chińskiego premiera Wen Jiabao (czyt. uen dzia-pao). Wen w niedzielę rozpoczyna czterodniową wizytę w USA, w czasie której sprawa nierozprzestrzeniania broni jądrowej będzie jednym z kluczowych tematów rozmów. Stany Zjednoczone wielokrotnie w ostatnich latach krytykowały chińskie dostawy technologii wojskowych i sprzedaż samej broni takim krajom, jak Korea Północna czy Iran. Uważa się też, że Chiny odegrały kluczową rolę w rozwoju technologii rakietowych i atomowych Pakistanu.
W środowym pekińskim dokumencie kategorycznie odrzucono wszelkie zarzuty w sprawie eksportu zakazanych technologii przez Chiny. Podkreślono, że władze chińskie "zawsze opowiadały się za całkowitym zakazem i zniszczeniem wszelkiej broni masowej zagłady, w tym broni atomowej, biologicznej i chemicznej".
Jak odnotowuje agencja Reutera, we wtorek chińskie Ministerstwo Handlu przedstawiło nowe zasady kontroli eksportu materiałów i technologii, mogących mieć wojskowe zastosowanie. Nowe prawo eksportowe wejdzie w życie 1 stycznia. Wywołało już pozytywną reakcję ze strony Waszyngtonu, który przyjął takie decyzje jako oznakę "chińskich działań na rzecz powstrzymania proliferacji broni masowej zagłady".