Chiński samolot nad spornymi wyspami Senkaku. Japonia poderwała myśliwce F‑15
Chiński samolot patrolowy znalazł się w przestrzeni powietrznej nad spornymi wyspami Senkaku (chiń. Diaoyu), które są administrowane przez Japonię. W trybie alarmowym zostały poderwane japońskie myśliwce F-15 - poinformował rząd w Tokio.
To pierwszy tego typu incydent wokół wysp położonych na Morzu Wschodniochińskim od pogorszenia się we wrześniu stosunków między Tokio a Pekinem.
Samolot należący do chińskiej Państwowej Administracji Oceanicznej został zauważony ok. godz. 11 (godz. 3 czasu polskiego) nad wyspą Uotsuri, która wchodzi w skład archipelagu Senkaku - powiedział sekretarz generalny rządu Japonii Osamu Fujimura.
Dodał, że w ten rejon natychmiast zostały wysłane myśliwce F-15. Japonia oficjalnie zaprotestowała też przeciwko temu incydentowi - oświadczył przedstawiciel rządu w Tokio.
Spór terytorialny wokół wysp Senkaku, do których roszczą pretensje Chiny, zaostrzył się po wykupieniu we wrześniu przez rząd w Tokio kilku wysp tego archipelagu. Władze wykupiły wyspy, które leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, od prywatnego japońskiego właściciela.
Po nacjonalizacji archipelagu przez ponad tydzień trwały w Chinach antyjapońskie protesty. Ponadto w ostatnich miesiącach chińskie łodzie patrolowe wpływały na krótko na japońskie wody terytorialne w pobliżu Senkaku.
Prawa do znacjonalizowanych przez Japonię wysp rości sobie także Tajwan. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od japońskiej Okinawy.