ŚwiatChiński prezydent Xi Jinping wypomniał Japonii brutalność wobec Chin i Korei

Chiński prezydent Xi Jinping wypomniał Japonii brutalność wobec Chin i Korei

Chiński prezydent Xi Jinping, kończący wizytę w Seulu, wypominał Japonii brutalną kolonizację Półwyspu Koreańskiego i części Chin przed drugą wojną światową i w czasie wojny. Kontekstem jego wypowiedzi są obawy przed japońskim nacjonalizmem.

Chiński prezydent Xi Jinping wypomniał Japonii brutalność wobec Chin i Korei
Źródło zdjęć: © AP | Kim Hong-ji, Pool

04.07.2014 | aktual.: 04.07.2014 14:52

- Oba nasze kraje bardzo ucierpiały, kiedy Japonia dokonała barbarzyńskiej agresji na Chiny i Koreę, zaanektowała i okupowała Półwysep Koreański w pierwszej połowie XX wieku - powiedział Xi, po czym cofnął się do wydarzeń z XVI wieku, przypominając, że jedna z chińskich dynastii wysłała wtedy wojska, by pomóc Koreańczykom w odparciu japońskiej inwazji. Chińczycy i Koreańczycy "maszerowali ramię w ramię na pola bitew 400 lat temu" - podkreślił.

Rząd Japonii przyjął w tym tygodniu nową interpretację pacyfistycznej powojennej konstytucji, umożliwiającą siłom japońskim odgrywanie większej roli międzynarodowej. Konstytucja zezwala na użycie japońskich sił jedynie w samoobronie. Jednak w myśl nowej interpretacji dozwolone ma być teraz podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli użycia siły w obronie zaatakowanych sojuszników.

Eksperci japońskiego rządu apelowali o nową interpretację pacyfistycznej konstytucji, wskazując na zmianą regionalnego krajobrazu bezpieczeństwa za sprawą Chin i Korei Płn. Japoński konserwatywny rząd przekonywał, że artykuł 9 konstytucji nadmiernie ogranicza zdolność Japonii do samoobrony, a sytuacja w regionie wymaga od Japonii większej elastyczności w tej dziedzinie.

Podczas wojny koreańskiej (1950-1953) Chiny wspierały Koreę Północną, a Stany Zjednoczone - Koreę Południową. Seul i Pekin nawiązały stosunki dyplomatyczne dopiero w 1992 roku. Obecnie Chiny i Korea Południowa prowadzą ożywioną wymianę handlową i oba nieufnie patrzą na większą asertywność Japonii w sprawach militarnych. Teraz chiński przywódca wybrał Seul a nie Pjongjang jako cel swej pierwszej wizyty na Półwyspie Koreańskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)