Trwa ładowanie...

Chiński nowy rok: rok świni rozpoczął się 5 lutego. Sprawdzamy, jakie decyzje warto podjąć w najbliższym czasie

Chiński nowy rok właśnie się rozpoczął. Rok świni może przynieść wiele korzyści finansowych. Skąd wzięła się tradycja i na jakiej podstawie wybierany jest zwierzęcy patron nowego roku?

Chiński nowy rok: rok świni rozpoczął się 5 lutego. Sprawdzamy, jakie decyzje warto podjąć w najbliższym czasieŹródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski
d2kedq6
d2kedq6

Chiński nowy rok – dlaczego rok świni?

Chiński nowy rok to najważniejsze święto w Chinach. Jego obchody sięgają daleko w czasy starożytne. Chiński nowy rok oparty jest na cyklu dwunastoletnim. Pośród zwierząt patronujących nadejściu nowego roku są chińskie zodiaki, czyli szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza/owca, małpa, kogut, pies, świnia. Dodatkowo za każdym razem przypisany jest im inny żywioł. Może nim być: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Oznacza to, że pełny cykl chińskiego kalendarza trwa 60 lat.

Zgodnie z powyższą zasadą, 5 lutego rozpoczął się rok świni. Jest to ostatni znak chińskiego zodiaku, a także 12-letniego cyklu.

Chiński nowy rok jest świętem ruchomym. Jego datę wyznacza się na podstawie faz księżyca. Święto to jest najhuczniej obchodzonym wydarzeniem w Chinach. Z okazji nadejścia nowego roku Chińczycy dostają trzy dni wolnego, a tysiące osób ruszają do domu, aby świętować wspólnie z najbliższymi.

Nadejściu nowego roku towarzyszą spektakle, pokazy oraz występy akrobatów. Nieodłącznym elementem są również ozdoby w odcieniach czerwieni. Zgodnie z chińskimi wierzeniami kolor ten odpędza złe duchy.

Chiński nowy rok – co przyniesie rok świni

Chiński nowy rok może przynieść wiele zmian. Rok świni, a dokładniej świni ziemnej, może obfitować w bogactwo i dostatek. W chińskiej kulturze świnia związana jest z dobrobytem. Dodatkowo rok świni jest dobrym czasem na zastanowienie się nad swoją przyszłością oraz podjęcie długoterminowych planów.

d2kedq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kedq6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj