Trwa ładowanie...
d83n62c

Chiński nowy rok: rok świni rozpoczął się 5 lutego. Sprawdzamy, jakie decyzje warto podjąć w najbliższym czasie

Chiński nowy rok właśnie się rozpoczął. Rok świni może przynieść wiele korzyści finansowych. Skąd wzięła się tradycja i na jakiej podstawie wybierany jest zwierzęcy patron nowego roku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiński nowy rok. Nadszedł rok świni.
Chiński nowy rok. Nadszedł rok świni. (East News, Fot: Bartlomiej Magierowski)
d83n62c

Chiński nowy rok – dlaczego rok świni?

Chiński nowy rok to najważniejsze święto w Chinach. Jego obchody sięgają daleko w czasy starożytne. Chiński nowy rok oparty jest na cyklu dwunastoletnim. Pośród zwierząt patronujących nadejściu nowego roku są chińskie zodiaki, czyli szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza/owca, małpa, kogut, pies, świnia. Dodatkowo za każdym razem przypisany jest im inny żywioł. Może nim być: metal, woda, drewno, ogień i ziemia. Oznacza to, że pełny cykl chińskiego kalendarza trwa 60 lat.

Zgodnie z powyższą zasadą, 5 lutego rozpoczął się rok świni. Jest to ostatni znak chińskiego zodiaku, a także 12-letniego cyklu.

d83n62c

Chiński nowy rok jest świętem ruchomym. Jego datę wyznacza się na podstawie faz księżyca. Święto to jest najhuczniej obchodzonym wydarzeniem w Chinach. Z okazji nadejścia nowego roku Chińczycy dostają trzy dni wolnego, a tysiące osób ruszają do domu, aby świętować wspólnie z najbliższymi.

Nadejściu nowego roku towarzyszą spektakle, pokazy oraz występy akrobatów. Nieodłącznym elementem są również ozdoby w odcieniach czerwieni. Zgodnie z chińskimi wierzeniami kolor ten odpędza złe duchy.

Chiński nowy rok – co przyniesie rok świni

Chiński nowy rok może przynieść wiele zmian. Rok świni, a dokładniej świni ziemnej, może obfitować w bogactwo i dostatek. W chińskiej kulturze świnia związana jest z dobrobytem. Dodatkowo rok świni jest dobrym czasem na zastanowienie się nad swoją przyszłością oraz podjęcie długoterminowych planów.

d83n62c

Podziel się opinią

Share

d83n62c

d83n62c
Więcej tematów