Chińska rakieta coraz bliżej Ziemi. Kiedy i gdzie uderzy?
Fragmenty chińskiej rakiety Długi Marsz 5B w ciągu najbliższych godzin wejdą w ziemską atmosferę. Następnie w niekontrolowany sposób spadną na nieustalony wciąż teren. Kiedy i gdzie dokładnie uderzą szczątki pojazdu? Najnowsze prognozy wskazują, że stanie się to w nocy z soboty na niedzielę.
Rakieta Długi Marsz 5B (Long March 5B) została wystrzelona 29 kwietnia z chińskiej wyspy Hainan na Morzu Południowochińskim. Statek wyniósł na orbitę jeden z kluczowych modułów chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, po czym uległ nieplanowanej deorbitacji.
Biorąc pod uwagę fakt, że 70 proc. powierzchni kuli ziemskiej pokrywa woda, naukowcy przewidują, że 23-tonowy rdzeń najprawdopodobniej spadnie na niezamieszkany obszar.
Według szacunków amerykańskiej organizacji pozarządowej The Aerospace Corporation obiekt uderzy w Ziemię w niedzielę około godz. 03:22 czasu uniwersalnego. Podane okno niepewności wynosi jednak 240 minut. Oznacza to, że fragmenty rakiety spać mogą zarówno w niedzielny poranek, jak i nawet sobotnią noc.
- Obiekt porusza się z prędkością około 18 tys. mil (ok. 28968 km) na godzinę (…). Ryzyko, że wyrządzi szkody lub kogoś uderzy, jest dość małe - istnieje - ale jest niewiarygodnie małe. Jeśli ktoś chce postawić na to, gdzie wyląduje, niech stawia na Pacyfik, ponieważ zajmuje on większość obszaru Ziemi. To proste - powiedział w rozmowie z CNN Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Chińska rakieta spadnie na Ziemię. Pentagon wydał komunikat
Lecące ku Ziemi pozostałości po chińskiej rakiecie Długi Marsz 5B skomentował w czwartek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Poinformował, że Stany Zjednoczone nie planują zestrzelenia zbliżających się fragmentów pojazdu.
W rozmowie z dziennikarzami Austin powiedział, że ma nadzieję, że rakieta wyląduje w oceanie i nie będzie stanowić dla nikogo zagrożenia.
Wystrzelenie Tianhe było pierwszą z 11 misji potrzebnych do ukończenia chińskiej stacji kosmicznej.
Zobacz też: Części kosmicznej rakiety spadną na Ziemię. Ekspertka: jest duża niepewność
Źródło: CNN, space.com