Trwa ładowanie...

Chcieli sparaliżować spółkę skarbu państwa? Poseł informuje ministra energii o dziwnych zachowaniach związku zawodowego

Czy związek zawodowy Synergia działający w spółce Enea SA chciał uniemożliwić wybór nowych członków rady nadzorczej tej spółki, a tym samym uniemożliwić lub utrudniać jej codzienne funkcjonowanie? Tak twierdzi poseł PiS Tadeusz Dziuba i w interpelacji informuje o tym ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Share
Chcieli sparaliżować spółkę skarbu państwa? Poseł informuje ministra energii o dziwnych zachowaniach związku zawodowegoŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d3mk3uh

Cała historia zaczyna się w marcu tego roku gdy, po raz pierwszy historii, w całej grupie Enea rozpoczęły przygotowania do wyborów przedstawicieli pracowników w radzie nadzorczej spółki. Wtedy też na służbowe skrzynki mailowe pracowników grupy Enea przyszły maile od, działającego w spółce, związku zawodowego Synergia.

W mailu tym znalazło się wezwanie do bojkotu I tury wyborów. A żeby głosowanie było ważne musiało wziąć w nim udział ponad 50% z prawie 17 tysięcy uprawnionych. Wybory odbywały się w atmosferze niepewności. Ostatecznie wymagany próg udało się przekroczyć symbolicznie, zagłosowało bowiem 50,8% pracowników. Zaledwie 132 osoby ponad wymaganą większość.

Poseł Dziuba w interpelacji do ministra pyta skąd związek zawodowy Synergia miał maile do pracowników spółki i w jaki sposób pozyskał te dane oraz czy nie doszło do ich nielegalnego wycieku? Wszak system informatyczny grupy Enea i związku Synergia to dwa osobne systemy, które nie wymieniają się danymi pracowników. Użycie tych kontaktów poseł Dziuba nazywa w swojej interpelacji „wykorzystaniem ich dla partykularnych celu związkowych”.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Należy dodać, że działający w grupie Enea związek zawodowy Synergia skupia w swoich szeregach m.in. zatrudnionych, w czasach rządów koalicji PO-PSL, członków kardy kierowniczej spółki. Wezwanie do bojkotu wyborów członków nowej rady nadzorczej można więc uznać za próbę paraliżu działalności grupy Enea. Poseł podkreśla też, że nielegalny wyciekiem danych osobowych jest przestępstwem.

d3mk3uh

Poseł zwraca uwagę na fakt, że zarząd spółki Enea SA oraz jej rada nadzorcza biernie akceptują tę sytuację. Dodaje, że nikt nie poinformował w tej sprawie Prokuratury ani Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poseł Tadeusz Dziuba wnosi do ministra Tchórzewskiego o zobowiązanie zarządu Enea SA do dyscyplinarnego zwolnienia sprawców wymienionych naruszeń i możliwie szybkie zwołanie walnego zgromadzenia, które powoła nową radę nadzorczą wraz z nowymi reprezentantami pracowników grupy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mk3uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mk3uh
d3mk3uh
Więcej tematów