Trwa ładowanie...
d17deks

Chcieli sparaliżować spółkę skarbu państwa? Poseł informuje ministra energii o dziwnych zachowaniach związku zawodowego

Czy związek zawodowy Synergia działający w spółce Enea SA chciał uniemożliwić wybór nowych członków rady nadzorczej tej spółki, a tym samym uniemożliwić lub utrudniać jej codzienne funkcjonowanie? Tak twierdzi poseł PiS Tadeusz Dziuba i w interpelacji informuje o tym ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Enea
Enea (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
d17deks

Cała historia zaczyna się w marcu tego roku gdy, po raz pierwszy historii, w całej grupie Enea rozpoczęły przygotowania do wyborów przedstawicieli pracowników w radzie nadzorczej spółki. Wtedy też na służbowe skrzynki mailowe pracowników grupy Enea przyszły maile od, działającego w spółce, związku zawodowego Synergia.

W mailu tym znalazło się wezwanie do bojkotu I tury wyborów. A żeby głosowanie było ważne musiało wziąć w nim udział ponad 50% z prawie 17 tysięcy uprawnionych. Wybory odbywały się w atmosferze niepewności. Ostatecznie wymagany próg udało się przekroczyć symbolicznie, zagłosowało bowiem 50,8% pracowników. Zaledwie 132 osoby ponad wymaganą większość.

Poseł Dziuba w interpelacji do ministra pyta skąd związek zawodowy Synergia miał maile do pracowników spółki i w jaki sposób pozyskał te dane oraz czy nie doszło do ich nielegalnego wycieku? Wszak system informatyczny grupy Enea i związku Synergia to dwa osobne systemy, które nie wymieniają się danymi pracowników. Użycie tych kontaktów poseł Dziuba nazywa w swojej interpelacji „wykorzystaniem ich dla partykularnych celu związkowych”.

d17deks

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Należy dodać, że działający w grupie Enea związek zawodowy Synergia skupia w swoich szeregach m.in. zatrudnionych, w czasach rządów koalicji PO-PSL, członków kardy kierowniczej spółki. Wezwanie do bojkotu wyborów członków nowej rady nadzorczej można więc uznać za próbę paraliżu działalności grupy Enea. Poseł podkreśla też, że nielegalny wyciekiem danych osobowych jest przestępstwem.

Poseł zwraca uwagę na fakt, że zarząd spółki Enea SA oraz jej rada nadzorcza biernie akceptują tę sytuację. Dodaje, że nikt nie poinformował w tej sprawie Prokuratury ani Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

d17deks

Poseł Tadeusz Dziuba wnosi do ministra Tchórzewskiego o zobowiązanie zarządu Enea SA do dyscyplinarnego zwolnienia sprawców wymienionych naruszeń i możliwie szybkie zwołanie walnego zgromadzenia, które powoła nową radę nadzorczą wraz z nowymi reprezentantami pracowników grupy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17deks

Podziel się opinią

Share

d17deks

d17deks
Więcej tematów