Trwa ładowanie...
d3id1lc

"Chcieli przeprowadzić w Groznym zamach terrorystyczny"

W trakcie operacji w stolicy Czeczenii Groznym przeciwko członkom nielegalnej grupy zbrojnej mogło zginąć do 10 funkcjonariuszy rosyjskich resortów siłowych - podała agencja Interfax powołując się na źródła w Groznym. Wydarzenia miały miejsce na kilka godzin przed ważnym wystąpieniem Władimira Putina.
Share
Czy planowane wystąpienie Putina miało związek z wydarzeniami w Czeczenii? Na zdjęciu Putin z Kadyrowem
Czy planowane wystąpienie Putina miało związek z wydarzeniami w Czeczenii? Na zdjęciu Putin z KadyrowemŹródło: PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev
d3id1lc

Tymczasem przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ogłosił zakończenie operacji antyterrorystycznej w stolicy informując o zabiciu dziewięciu bojowników i poszukiwaniach dalszych ciał. Według Kadyrowa zginęli trzej funkcjonariusze sił bezpieczeństwa.

Wcześniej informowano, że policjanci zabili siedmiu bojowników z grupy, która po ataku w nocy ze środy na czwartek na posterunek policji Groznym zajęła Dom Prasy w tym mieście. W trakcie walk funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa z bojownikami zginęło - według różnych źródeł - od trzech do 10 funkcjonariuszy, a do 20 zostało rannych.

Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) informował, że w związku z napaścią bojowników władze w Groznym wprowadziły reżim "operacji antyterrorystycznej".

d3id1lc

W wyniku działań operacyjnych budynek Domu Prasy został bardzo poważnie uszkodzony z powodu użycia przez siły bezpieczeństwa ciężkiego uzbrojenia. Mieszkańcy Groznego informują w internecie o użyciu, m.in. transporterów opancerzonych. W sieci zamieszczono też zdjęcie płonącego budynku Domu Prasy. Czeczeński przywódca Kadyrow zapowiedział jednak już, że powstanie nowy. W Domu Prasy w Groznym mieściły się redakcje lokalnych gazet, wydań internetowych i przedstawicielstwa mediów federalnych.

Kadyrow podkreślił, że napastnicy planowali przeprowadzić w mieście zamach terrorystyczny i że byli bardzo dobrze uzbrojeni. - Z informacji operacyjnych wynika, że (bojownicy) planowali przeprowadzić poważny zamach terrorystyczny, jednak działania sił bezpieczeństwa pokrzyżowały im plany - powiedział Kadyrow cytowany przez agencję TASS. Wcześniej na swojej stronie internetowej przywódca Czeczenii informował, że osobiście dowodzi operacją antyterrorystyczną. (bojownicy) Kadyrow podkreślił, że wszelkie informacje o opanowaniu przez bojowników innych rejonów Groznego są nieprawdziwe.

Wystąpienie Putina

Prezydent Rosji wygłosił dziś na Kremlu orędzie do obu izb parlamentu. Putin podsumował mijający rok i wskazałnajważniejsze zagadnienia społeczne, gospodarcze i polityczne, którymi powinni zając się parlamentarzyści i ministrowie ().

d3id1lc

Podziel się opinią

Share
d3id1lc
d3id1lc
Więcej tematów