Trwa ładowanie...

Chciał zaprotestować przeciwko prezydentowi. Wjechał autem w jego rezydencję

Nieznany sprawca na znak protestu przeciwko prezydentowi Brazylii Michelowi Temerowi staranował w środę samochodem bramę wjazdową jego rezydencji w stolicy kraju, Brasilii.

Share
Chciał zaprotestować przeciwko prezydentowi. Wjechał autem w jego rezydencję
Źródło: PAP/EPA
dgpqt0p

Ochroniarze oddali początkowo strzały ostrzegawcze, by zatrzymać auto. Ze względu na brak reakcji ze strony kierowcy zaczęli strzelać w kierunku samochodu. Gdy mężczyzna w końcu zatrzymał pojazd, został aresztowany - napisano w oświadczeniu. Jak dodano, kierowca nie odniósł żadnych obrażeń.

Podczas zajścia prezydenta Temera nie było na terenie posesji Alvorada. Agencja Reutera pisze, że na co dzień Temer mieszka w innej oficjalnej rezydencji - Jaburu, która jest oddalona od tej pierwszej o zaledwie kilka kilometrów.

dgpqt0p

Na zdjęciach opublikowanych przez brazylijski portal G1 widać silnie uszkodzoną bramę wjazdową oraz leżące na chodniku przed rezydencją łuski po nabojach.

Społeczeństwo krytykuje

Temer cieszy się wyjątkowo niskim poparciem wśród Brazylijczyków. Według ostatniego sondażu popiera go jedynie 7 proc. obywateli.

Niskie poparcie związane jest z wysuwanymi pod jego adresem zarzutami o korupcję. Przez lata prezydent Brazylii miał przyjmować od największego na świecie koncernu mięsnego JBS łapówki na rzecz swojego ugrupowania, Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB).

Właściciel i dyrektorzy JBS, którzy zgodzili się współpracować z wymiarem sprawiedliwości, zeznali, że w ostatnich latach zapłacili 600 milionów reali (187,5 miliona dolarów) ponad 1,8 tys. polityków w zamian za poufne informacje i inne przysługi, w tym Temerowi i poprzednim prezydentom - Luizowi Inacio Luli da Silvie i Dilmie Rousseff. Zeznania członków dyrekcji JBS sprawiły, że brazylijski Sąd Najwyższy wszczął przeciwko Temerowi i jego poprzednikom dochodzenia w sprawie korupcji.

Źródło: PAP

dgpqt0p

Podziel się opinią

Share
dgpqt0p
dgpqt0p
Więcej tematów