Chcesz przewinąć film? Zapłać dolara!
Wygląda na to, że organizacje chroniące praw autorskich znalazły kolejny sposób na zarabianie na użytkownikach. Wysunięta tym razem w Stanach Zjednoczonych propozycja ma ograniczać możliwości użytkowników w zakresie wykorzystywania urządzeń analogowych. Holywood chce jak najszybciej załatać dziurę w prawie, by móc np. pobierać opłaty za nagrywanie obrazu wideo.
Celem dyskutowanego dokumentu "Analog Content Security Preservation Act of 2005" jest załatanie "analogowej dziury". Dotychczasowe prawo amerykańskie obejmowało ochroną wyłącznie dane zapisane w formie cyfrowej - wideo składowane w postaci analogowej mogło być niemal dowolnie kopiowane czy obrabiane. W ten sposób każdy Amerykanin mógł sobie bezkarnie nagrać na taśmę z TV swój ulubiony film, nawet jeśli jego producent wyraźnie tego zabraniał. MPAA chce to zmienić.
Masz zbyt stary telewizor - łamiesz prawo!
Gdyby dokument zapobiegający "analogowej dziurze" został wprowadzony w życie, urządzenia z analogowym wejściem wideo ( odbiorniki telewizyjne z możliwością nagrania obrazu, tunery, kamery itd. ) musiałyby zostać zaakceptowane przez Holywood, zanim pojawiłyby się na rynku. Do sprzedaży trafiałyby tylko te telewizory, które tuż po odebraniu obrazu konwertowałyby go do postaci cyfrowej - by zmusić użytkowników do respektowania DRM - albo uwzględniałyby wprowadzone przez producenta zabezpieczenia.
Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której po zmianie kanału użytkownik byłby informowany, że danego programu nagrywać mu nie wolno. Gdyby to zrobił - choćby używając oprogramowania dostarczonego do tunera czy korzystając z funkcjonalności opisywanego niedawno systemu Windows Media Center - http://www.pcworld.pl/news/83037.html - złamałby prawo.
Co więcej: absolutnie każda modyfikacja wyświetlanego obrazu nie będąca odtwarzaniem zostałaby zakazana albo odpowiednio wyceniona. Mogłoby to np. spowodować, że operacja nagrania filmu i przewinięcia go później do określonego momentu kosztowałaby dolara, a zatrzymanie go ( by wyjść do kuchni po herbatę ) - dodatkowe pięćdziesiąt centów.
Holywood nazywa taką możliwość "pozwolenie uczciwym na uczciwość", na pierwszy rzut oka widać jednak, że nawet przeciętny, uczciwy użytkownik będzie nękany dodatkowymi opłatami lub informacjami. Co więcej: niewykluczone, że chęć obróbki nagranego przez siebie analogowego obrazu będzie możliwa wyłącznie za zgodą MPAA i tylko przy pomocy określonych aplikacji.
Więcej informacji: plik PDF na witrynie EEF - http://www.eff.org/ip/video/analog_hole_discussion_draft.pdf