Trwa ładowanie...

Chcesz przewieźć choinkę tramwajem? Uważaj, możesz dostać mandat

Regulamin przewozów komunikacji miejskiej w Poznaniu traktuje choinkę jak każdy inny przedmiot. Jeśli ma więcej niż 90 cm wysokości, za wniesienie jej do tramwaju lub autobusu grozi nam 280 zł mandatu.

Share
Chcesz przewieźć choinkę tramwajem? Uważaj, możesz dostać mandat
Źródło: Fotolia
d3ty2f8

Choinka to w ostatnich dniach jeden z najbardziej chodliwych towarów. Kto jednak nie dysponuje własnym samochodem, może mieć kłopot z przetransportowaniem świątecznego drzewka do swojego domu. Okazuje się bowiem, że choinki nie można przewozić autobusami i tramwajami. Regulamin przewozów obowiązujący w pojazdach podlegających Zarządowi Transportu Miejskiego traktuje drzewka jak każdy inny przedmiot, czyli można przewozić tylko te, które nie przekraczają określonych wymiarów. Te zostały szczegółowo opisane w drugim punkcie paragrafu nr 22. Zgodnie z nim dopuszczalne wymiary przewożonych przedmiotów wynoszą:

- dla rzeczy nieforemnych 90 x 75 x 40 (cm)

d3ty2f8

- dla rzeczy podłużnych 12 x 12 x 220 (cm)

- dla rzeczy płaskich 100 x 90 x 10 (cm)

- dla instrumentów muzycznych 130 x 70 x 50 (cm)

- Oczywiście są wyjątki. Z tych ograniczeń są wyłączone rowery, wózki dziecięce, wózki inwalidzkie, instrumenty muzyczne i sztalugi, ale regulamin nic nie mówi o choinkach, dlatego można przewozić tylko te, które nie przekraczają określonych wymiarów i są przewożone tak, aby nie przeszkadzały pozostałym pasażerom - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Agnieszka Smogulecka z zespołu prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

d3ty2f8

W przypadku choinek będących przedmiotami dość nieforemnymi oznacza to, że drzewko mające więcej niż 90 cm jest już za duże. Jeśli wejdziemy z taką choinką do tramwaju lub autobusu i natrafimy na kontrolę biletów, kontroler może ukarać nas mandatem w wysokości 140 zł (jeśli płacimy na miejscu lub w ciągu 7 dni) albo nawet 280 zł (jeśli płacimy w terminie późniejszym). Także motorniczy lub kierowca może po prostu nie wpuścić nas do tramwaju lub autobusu, widząc, że zamierzamy przewozić zbyt duże drzewko.

- Kierujący może zakazać pasażerowi wejścia do pojazdu, jeśli uzna, że będzie to przeszkadzać innym pasażerom - wyjaśnia Smogulecka.

d3ty2f8

Podziel się opinią

Share
d3ty2f8
d3ty2f8
Więcej tematów