Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
powstanie warszawskie
04-08-2016 13:27

Chcesz podziękować Powstańcom Warszawskim? Wyślij kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię!

Od dziś każdy, kto zechce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając jedną z ponad miliona bezpłatnych kartek dostępnych na terenie całej Polski. Umożliwia to edukacyjny projekt BohaterON, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich.

Chcesz podziękować Powstańcom Warszawskim? Wyślij kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię!Źródło: bohateron.pl, fot: P. Litwic
d4h6m9c

BohaterON – włącz historię! powstał, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat.

W naszej akcji chcemy skupić się przede wszystkim na ludziach, którzy są wśród nas – bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali tak wiele. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach, a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę Powstania. W ten sposób pragniemy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu – połączenie słów „bohater” i „ON” – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON.

Bezpłatną kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity Premium, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Kartka będzie dostępna również przez cały sierpień w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto symboliczną pocztówkę można wysłać przez Internet – (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi. Wystarczy napisać kilka słów od siebie – życzeń, które chcemy skierować do Powstańców.

d4h6m9c

Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Na wysłanie pocztówki ma czas do 2 października – dnia, w którym przed 72 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. Listę punktów dystrybucji kartek znajdzie na stronie www.bohateron.pl.

Skąd pomysł na inicjatywę? Dzięki prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji „Kartka dla Powstańca”, w ramach której dzieci ze szkół przyszpitalnych własnoręcznie wykonywały biało-czerwone kartki, przekazywane później uczestnikom walk o stolicę. W jej wyniku wytworzył się piękny dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś.

Również w tym roku dzieci ze szkół przyszpitalnych w całej Polsce wykonują własnoręcznie kartki, które zostaną przekazane bohaterom walk o Warszawę.

Akcja i jej przesłanie zostały bardzo dobrze przyjęte – wiele osób, które dowiedziało się o niej, pytało, czy również mogą wysłać taką kartkę do Powstańca. Z tego względu rozpoczęliśmy pracę nad nową formułą projektu o zasięgu ogólnopolskim – mówi Agnieszka Łesiuk.

d4h6m9c

Kampania BohaterON zyskała wsparcie wielu firm, instytucji oraz ludzi – w tym bohaterów popularnego serialu „Czas honoru”: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego i Macieja Zakościelnego. Gwiazdy wzięły udział w spotach – telewizyjnym i radiowym, które będą emitowane na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Projekt to nie tylko szansa na podziękowanie Powstańcom, ale i możliwość poszerzenia wiedzy o nich. Na stronie internetowej www.bohateron.pl znajdują się ich zdjęcia oraz biogramy. Dodatkowo w całej Polsce będzie prowadzony cykl warsztatów przeznaczonych dla szkół ponadpodstawowych. W ramach zajęć młodzież będzie mogła poznać historię w nowym wydaniu.

Do uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych zakwalifikowaliśmy po jednej szkole z każdego województwa. Podczas tej wyjątkowej lekcji uczniowie obejrzą kilkunastominutowy film przygotowany przez autorów kanału YouTube – Historia bez cenzury, a także zagrają z nami w grę edukacyjną. Wspólnie wypełnimy również kartki dla Powstańców. Mamy nadzieję, że przekazana w ten sposób wiedza będzie dla nich atrakcyjna, a trochę inna forma zajęć zachęci do dalszego zgłębiania historii – mówi Agnieszka Łesiuk.

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

d4h6m9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h6m9c
Więcej tematów