Trwa ładowanie...
d2n8b8s
Informacja prasowa
powstanie warszawskie

Chcesz podziękować Powstańcom Warszawskim? Wyślij kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię!

Od dziś każdy, kto zechce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając jedną z ponad miliona bezpłatnych kartek dostępnych na terenie całej Polski. Umożliwia to edukacyjny projekt BohaterON, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chcesz podziękować Powstańcom Warszawskim? Wyślij kartkę w ramach akcji BohaterON – włącz historię!
(bohateron.pl, Fot: P. Litwic)
d2n8b8s

BohaterON – włącz historię! powstał, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat.

W naszej akcji chcemy skupić się przede wszystkim na ludziach, którzy są wśród nas – bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali tak wiele. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach, a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę Powstania. W ten sposób pragniemy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu – połączenie słów „bohater” i „ON” – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON.

Bezpłatną kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity Premium, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Kartka będzie dostępna również przez cały sierpień w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto symboliczną pocztówkę można wysłać przez Internet – (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi. Wystarczy napisać kilka słów od siebie – życzeń, które chcemy skierować do Powstańców.

d2n8b8s

Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Na wysłanie pocztówki ma czas do 2 października – dnia, w którym przed 72 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. Listę punktów dystrybucji kartek znajdzie na stronie www.bohateron.pl.

Skąd pomysł na inicjatywę? Dzięki prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji „Kartka dla Powstańca”, w ramach której dzieci ze szkół przyszpitalnych własnoręcznie wykonywały biało-czerwone kartki, przekazywane później uczestnikom walk o stolicę. W jej wyniku wytworzył się piękny dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś.

Również w tym roku dzieci ze szkół przyszpitalnych w całej Polsce wykonują własnoręcznie kartki, które zostaną przekazane bohaterom walk o Warszawę.

Akcja i jej przesłanie zostały bardzo dobrze przyjęte – wiele osób, które dowiedziało się o niej, pytało, czy również mogą wysłać taką kartkę do Powstańca. Z tego względu rozpoczęliśmy pracę nad nową formułą projektu o zasięgu ogólnopolskim – mówi Agnieszka Łesiuk.

d2n8b8s

Kampania BohaterON zyskała wsparcie wielu firm, instytucji oraz ludzi – w tym bohaterów popularnego serialu „Czas honoru”: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego i Macieja Zakościelnego. Gwiazdy wzięły udział w spotach – telewizyjnym i radiowym, które będą emitowane na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Projekt to nie tylko szansa na podziękowanie Powstańcom, ale i możliwość poszerzenia wiedzy o nich. Na stronie internetowej www.bohateron.pl znajdują się ich zdjęcia oraz biogramy. Dodatkowo w całej Polsce będzie prowadzony cykl warsztatów przeznaczonych dla szkół ponadpodstawowych. W ramach zajęć młodzież będzie mogła poznać historię w nowym wydaniu.

Do uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych zakwalifikowaliśmy po jednej szkole z każdego województwa. Podczas tej wyjątkowej lekcji uczniowie obejrzą kilkunastominutowy film przygotowany przez autorów kanału YouTube – Historia bez cenzury, a także zagrają z nami w grę edukacyjną. Wspólnie wypełnimy również kartki dla Powstańców. Mamy nadzieję, że przekazana w ten sposób wiedza będzie dla nich atrakcyjna, a trochę inna forma zajęć zachęci do dalszego zgłębiania historii – mówi Agnieszka Łesiuk.

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

d2n8b8s

Podziel się opinią

Share
d2n8b8s
d2n8b8s