Trwa ładowanie...
01-02-2005 12:45

Chcą zostać na wsi a nie w mieście

Kilkuset mieszkańców gmin sąsiadujących z
Rzeszowem protestowało przed Podkarpackim Urzędem
Wojewódzkim przeciw planom powiększenia granic Rzeszowa o kilka
okolicznych wsi.

Chcą zostać na wsi a nie w mieścieŹródło: PAP, fot: Jerzy Paszkowski
d13014h
d13014h

Rzeszów chciałby, aby do miasta zostały przyłączone sołectwa: Pogwizdów Nowy, Miłocin, Przybyszówka, część Zwięczycy, część Budziwoja, Załęże, Słocina, Matysówka i Biała. Teraz te wsie należą do pięciu różnych gmin. Ich włączenie do Rzeszowa powiększyłoby dwukrotnie powierzchnie miasta. Podczas ubiegłorocznych konsultacji większość mieszkańców tych gmin opowiedziała się przeciw tym planom.

Chcieliśmy przypomnieć wojewodzie, że ewentualna decyzja w tej sprawie powinna uwzględniać opinie mieszańców wsi, o które miasto chce powiększyć swoje granice - powiedział zastępca burmistrza Głogowa Małopolskiego Antoni Jeż. Z gminy Głogów Małopolski miasto proponuje przyłączyć do Rzeszowa wsie Miłocin i Pogwizdów Nowy.

Mieszkańcy obu wsi są przeciwni poszerzeniu ich kosztem granic miasta. W pierwszej za dotychczasowym stanem było 76% mieszkańców, a w drugiej - 87% - dodał Jeż. Przypomniał, że włączenie obu wsi do Rzeszowa uszczupliłoby 27 mln budżet gminy o ok. 3 mln zł.

Rzeszów, żeby się rozwijać, musi poszerzyć swoje granice. Mamy najmniejszą powierzchnie spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju. Większy obszar mają także niektóre miasta w województwie podkarpackim, np. Tarnobrzeg, Nisko - powiedział rzecznik prezydenta Rzeszowa Marcin Stopa.

Władze Rzeszowa wystąpiły już z oficjalnym wnioskiem w sprawie zmian granic miasta do wojewody. Ten swoją opinię wydać ma w połowie lutego. Potem sprawa powędruje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj