ŚwiatChcą otwarcie rozmawiać o eurokonstytucji

Chcą otwarcie rozmawiać o eurokonstytucji

19 małych i średnich państw, które są lub wkrótce będą członkami UE wystąpiło z żądaniem, by rozpoczynające się w
przyszłym miesiącu rokowania w sprawie pierwszej konstytucji Unii
były otwarte i by na te kraje nie wywierano nadmiernej presji.

24.09.2003 | aktual.: 24.09.2003 06:25

W grupie znalazły się wszystkie kraje mające stać się członkami Unii Europejskiej w przyszłym roku, w tym Polska. Z 25 państw członkowskich przyszłej, rozszerzonej UE poza grupą znalazła się "wielka czwórka", czyli Francja, Niemcy, W.Brytania i Włochy, a także Hiszpania i Grecja.

W imieniu "dziewiętnastki" spotkali się z dziennikarzami we wtorek wieczorem w siedzibie ONZ w Nowym Jorku ministrowie spraw zagranicznych Finlandii Erkki Tuomioja oraz Austrii Benita Ferrero-Waldner.

Poinformowali oni, że cała "19" wyraża zgodne pragnienie, by przewodniczące w tym półroczu Unii Europejskiej Włochy pozwoliły im na zgłaszanie i dyskutowanie wszelkich kwestii w trakcie debaty nad konstytucją.

"19" nie zgłasza na razie żadnych zasadniczych wspólnych żądań, koncentrując się głównie na sprawach dotyczących procedury i terminów negocjacji, które mają się rozpocząć 4 października w Rzymie i których wynikiem ma być traktat podpisany w maju przyszłego roku.

Włochy pragną zakończyć rokowania nad konstytucją do końca roku, ale mniejsze kraje chcą, by było więcej czasu na dyskusję.

Konstytucja ma zastąpić uzgodnione w Nicei w 2000 r., w kluczowym okresie rokowań członkowskich, zasady współrządzenia UE, dające silną pozycję nowym członkom. Wg nowego projektu, zastępującego zasady nicejskie, które nigdy nie weszły w życie, pozycja we współrządzeniu będzie w większym stopniu uzależniona od liczby ludności kraju członkowskiego.

W spotkaniu dziewiętnastki wzięli udział przedstawiciele Finlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Irlandii, Portugalii, Belgii, Holandii, Luksemburga, a także przyszłych krajów członkowskich Polski, Węgier , Republiki Czeskiej, Słowacji, Słowenii, Litwy, Lotwy, Estonii, Cypru i Malty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)