Trwa ładowanie...
d22oofv
31-08-2004 17:05

Chcą azylu w nowych państwach UE

W nowych państwach członkowskich UE, po rozszerzeniu Unii 1 maja, wyraźnie wzrosła liczba osób ubiegających się o azyl, mimo ogólnej tendencji na świecie do jej spadku - poinformował Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (HCR).

d22oofv
d22oofv

W drugim kwartale 2004 roku liczba wniosków o azyl zwiększyła się o 90% na Cyprze, o 52% w Słowacji i o 34% w Polsce. Łącznie w sześciu nowych państwach członkowskich UE, które dostarczyły danych statystycznych do HCR, liczba wniosków o azyl wzrosła o 26% w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

Dla kontrastu, w "starych" państwach członkowskich liczba wniosków o azyl spadła o 11%, a jeśli weźmie się pod uwagę unijną średnią (dane odnoszą się do 20 państw UE) - o 7%.

Według rzecznika HCR Ruperta Colville'a, zjawisko to tłumaczy się faktem, że przez Europę Środkową prowadzą wielkie szlaki imigracyjne z Dalekiego Wschodu, Afganistanu i Czeczenii - skąd głównie pochodzą uchodźcy. Jego zdaniem, w nowych państwach członkowskich łatwiej jest dziś także składać wnioski o azyl.

W ciągu minionych dziesięciu lat wiele zrobiono w celu zwiększenia możliwości tych państw, które przed upadkiem ZSRR nie miały ustawodawstwa o prawie do azylu ani struktur do przyjęcia uchodźców. Sytuacja pod tym względem poprawiła się, a kraje te musiały się zgodzić na przestrzeganie określonych norm jako warunku przyjęcia do UE - podkreślił rzecznik.

d22oofv

Niepokój HCR wywołuje jednak ustawodawstwo europejskie, które zakłada, że ubiegający się o azyl może zostać odesłany do pierwszego państwa członkowskiego, w którym złożył swój wniosek, co stwarza ryzyko gromadnych wydaleń do krajów na granicach Unii Europejskiej. Przy tym nowe państwa członkowskie UE, zdaniem rzecznika, wydają się nadal słabiej przygotowane od starych państw UE do stawienia czoła masowemu napływowi uchodźców.

Jednocześnie w 30 państwach uprzemysłowionych, objętych analizą HCR, w drugim kwartale br. zarejestrowano łącznie 86 600 nowych wniosków o azyl, o 8% mniej niż w pierwszym kwartale, co stanowi najniższy poziom od 17 lat.

Francja przez trzeci kwartał z rzędu przodowała na liście państw wybieranych przez uchodźców, w drugim kwartale tego roku odnotowując jednak spadek wniosków o azyl o 11%. Spadek ten okazał się wyższy w krajach, do których tradycyjnie najczęściej kierowali się uchodźcy - W.Brytanii (-13%) i Niemczech (-16%).

Wśród ubiegających się o azyl największą grupę, mimo spadku o 4%, w dalszym ciągu stanowią przybysze z Rosji (w większości prawdopodobnie Czeczenii), przed Serbami (-7%), Chińczykami (- 11%), Turkami (-22%) i Hindusami (-25%).

d22oofv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22oofv
Więcej tematów