Trwa ładowanie...

Chanukowe światło w Warszawie

Na placu Grzybowskim w Warszawie zapłonęły
3 chanukowe świece. Rozpoczął się 3. dzień
Chanuki - żydowskiego Święta Światła. Świece zapaliły:
prezydentowa Maria Kaczyńska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i 3 dziewczynki z gminy żydowskiej.

Chanukowe światło w WarszawieŹródło: WP.PL
dyujjor
dyujjor

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/trzeci-dzien-chanuki-w-warszawie-6038691660375169g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/trzeci-dzien-chanuki-w-warszawie-6038691660375169g )
Trzeci dzień Chanuki w Warszawie

Zapalaniu świec przyglądało się kilkaset osób: członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i warszawiaków. Na podeście ustawiono ośmioramienny świecznik, zwany "chanukija". Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki - każdego dnia zapala się kolejną. Na placu ustawiono także pochodnie.

dyujjor

Święto Światła jest obchodzone na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e., oczyszczenia i ponownej konsekracji jerozolimskiej świątyni (Chanuka to po hebrajsku "poświęcenie"). Po zwycięstwie Machabeusze zapalili w świątyni menorę - specjalny świecznik; oliwy wystarczyło tylko na jeden dzień, ale menora paliła się 8 dni - do czasu, gdy uzyskano odpowiednio czystą oliwę. Machabeusze uznali to za cud.

W niedzielę wieczorem błogosławieństwo przed zapaleniem świec odmówili naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela Dawid Peleg. Życzenia złożyły także Maria Kaczyńska i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przykład Machabeuszy pokazuje, że tylko współpracując możemy wygrać - powiedziała Maria Kaczyńska.

Prezydent Warszawy zwróciła uwagę, że święto to pokazuje, co znaczy walczyć o wolność narodu, o tożsamość kulturową i religijną. Każdy ma w sercu wypisaną wolność i dążenie do tożsamości, jaką Bóg dla niego zaplanował - podkreśliła.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jego obchody wypadają od listopada do grudnia i rokrocznie przybliżają się lub oddalają od świąt Bożego Narodzenia.

dyujjor

Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Piotr Kadlcik zaznaczył, że chanukowe światło należy postawić w oknie; nie może służyć do czytania, sporządzania posiłków czy oświetlania domu.

Przewodniczący Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce Artur Hofman pokreślił, że zwycięstwo Machabeuszy pokazuje, że "światłość zwycięża ciemność".

Po zapaleniu świec chanukowych na Placu Grzybowskim wystąpił zespół Teatru Żydowskiego. Maria Kaczyńska oraz przedstawicielki społeczności żydowskiej i muzułmańskiej wręczyły dzieciom prezenty. Wolontariusze rozdawali placki kartoflane, zwane "latkes". Do potraw chanukowych należą ponadto naleśniki oraz pączki.

dyujjor

Po uroczystości wystąpił chór dziecięcy; można było także zwiedzić synagogę z przewodnikiem oraz wysłuchać wykładu o roli kobiet w judaiźmie.

Publiczne zapalanie chanukowych świateł w różnych miastach na świecie zapoczątkowała około 50. lat temu organizacja Chabad Lubawitch (stworzona przez chasydów z Lubawicz). Niedzielną uroczystość zorganizowały: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Związek Gmin Wyznaniowych w RP, Fundacja Shalom oraz The American Jewish Joint Distribution Committee.

dyujjor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyujjor
Więcej tematów