Chadecy i SPD zadowoleni z tworzonego rządu
Liderzy chrześcijańskich demokratów i socjaldemokratów ocenili pozytywnie przebieg pierwszej tury negocjacji koalicyjnych, która odbyła się w poniedziałek, ponad miesiąc po wyborach do Bundestagu, w berlińskiej siedzibie SPD, w Domu im. Willy'ego Brandta.
Tej dyskusji towarzyszył dobry duch - powiedziała desygnowana na kanclerza przewodnicząca CDU Angela Merkel po blisko czterogodzinnym spotkaniu. Początek był udany. To solidna podstawa dla dalszych rozmów - dodała. Szef SPD Franz Muentefering podkreślił, że szanse na powstanie koalicji wzrosły. Jestem większym optymistą, niż przed spotkaniem -zaznaczył.
W najbliższych dniach prace rozpocznie 17 zespołów tematycznych. Kolejna tura rozmów w większym gronie odbędzie się w przyszły poniedziałek. Uczestnicy negocjacji podkreślają, że głównymi zadaniami przyszłego rządu będzie konsolidacja budżetu i uzdrowienie finansów państwa oraz walka z bezrobociem. SPD wyklucza możliwość obniżenia podatków.
Merkel podała na krótko przed rozpoczęciem rozmów nazwiska swoich kandydatów na stanowiska ministerialne. Lista kandydatów SPD znana jest od ubiegłego tygodnia. Zgodnie z wcześniejszą umową, partie chadeckie mają prawo do obsadzenia stanowiska kanclerza, szefa urzędu kanclerskiego oraz sześciu resortów. Socjaldemokraci otrzymali osiem tek ministerialnych.
Szefem urzędu kanclerskiego, czyli prawą ręką Merkel będzie obecny minister spraw wewnętrznych Saksonii Thomas de Maiziere (CDU). Resort spraw wewnętrznych obejmie jego partyjny kolega Wolfgang Schaeuble. Ministrem obrony zostanie Franz Josef Jung, dotychczas przewodniczący klubu parlamentarnego CDU w Hesji. Ministerstwo ds. rodziny i młodzieży dostanie Ursula von der Leyen (CDU) z Dolnej Saksonii, zaś resort oświaty i badań naukowych Anette Schavan (CDU), pani teolog i filozof z Badenii- Wirtembergii. Ministrem gospodarki i technologii zostanie premier Bawarii, szef CSU Edmund Stoiber. Jego partyjny kolega Horst Seehofer obejmie resort rolnictwa i ochrony konsumenta.
Zakończenie negocjacji planowane jest na 12 listopada. Uczestniczące w rozmowach partie ocenią na zwołanych w połowie listopada zjazdach wyniki negocjacji. Jeżeli zaaprobują program koalicyjnego rządu, Bundestag wybierze Merkel w trzeciej dekadzie listopada na kanclerza Niemiec. W liczącym 614 miejsc Bundestagu partie chadeckie mają 226 głosów, a SPD 222.
Jacek Lepiarz