PolitykaCezary Tomczyk spytał o import węgla. Dane zadziwiają

Cezary Tomczyk spytał o import węgla. Dane zadziwiają

Poseł PO Cezary Tomczyk wysłał do Ministerstwa Energii ws. wydobycia, importu, eksportu oraz cen węgla. Z odpowiedzi resortu wynika, że Polska importuje coraz więcej surowca, przy jednoczesnym spadku eksportu. Rośnie natomiast nadwyżka węgla.

Cezary Tomczyk spytał o import węgla. Dane zadziwiają
Źródło zdjęć: © Fotolia

10.09.2019 | aktual.: 10.09.2019 17:57

W interwencji poselskiej Tomczyk wskazał, że rośnie ilość niesprzedanego węgla. Poseł PO zacytował wypowiedź wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego, który szacował, że nadwyżka surowca na krajowym rynku wynosi ok. 6 mln ton. Zdaniem wiceministra taka sytuacja "może tworzyć presję na obniżenie cen węgla". Jak podkreślił Tomczyk, ceny wcale nie maleją, a idą w górę.

Poseł PO poprosił Ministerstwo Energii o szczegółowe dane dotyczące wydobycia, importu oraz eksportu węgla w latach 2000-2018. Jednocześnie zapytał o plany resortu dotyczące polityki energetycznej oraz zredukowania nadwyżki zalegającego węgla.

Po niespełna miesiącu od interwencji poselskiej Tomczyka, Ministerstwo Energii przysłało odpowiedź. Uwagę zwracają zwłaszcza dane nt. wydobycia, eksportu i importu węgla w latach 2015-2018, czyli po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. W tym okresie wydobycie węgla w Polsce spadło o 13 proc. (z 72 mln ton do 63 mln ton).

W tym samym czasie eksport zmalał o połowę (z 9 mln do blisko 4 mln ton). Znacząco wzrósł natomiast import - podczas gdy w 2015 roku wynosił 8,3 mln ton, w 2018 roku osiągnął poziom 19,7 mln ton. Oznacza to wzrost o 230 proc.

Resort nie ujawnił żadnych konkretów dotyczących polityki węglowej w kolejnych latach. W odpowiedzi na pismo Tomczyka możemy przeczytać jedynie, że w styczniu ub. roku Rada Ministrów przyjęła Program dla sektora Górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który reguluje kwestie związane z wydobyciem surowca w latach 2020-2030. Resort energii dodaje, że prace nad Polityką energetyczną Polski do 2040 roku wciąż trwają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (449)