Trwa ładowanie...
d37kogd

Cezary Tomczyk spytał o import węgla. Dane zadziwiają

Poseł PO Cezary Tomczyk wysłał do Ministerstwa Energii ws. wydobycia, importu, eksportu oraz cen węgla. Z odpowiedzi resortu wynika, że Polska importuje coraz więcej surowca, przy jednoczesnym spadku eksportu. Rośnie natomiast nadwyżka węgla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny węgla rosną. Jego nadwyżka też
Ceny węgla rosną. Jego nadwyżka też (Fotolia)
d37kogd

W interwencji poselskiej Tomczyk wskazał, że rośnie ilość niesprzedanego węgla. Poseł PO zacytował wypowiedź wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego, który szacował, że nadwyżka surowca na krajowym rynku wynosi ok. 6 mln ton. Zdaniem wiceministra taka sytuacja "może tworzyć presję na obniżenie cen węgla". Jak podkreślił Tomczyk, ceny wcale nie maleją, a idą w górę.

Poseł PO poprosił Ministerstwo Energii o szczegółowe dane dotyczące wydobycia, importu oraz eksportu węgla w latach 2000-2018. Jednocześnie zapytał o plany resortu dotyczące polityki energetycznej oraz zredukowania nadwyżki zalegającego węgla.

d37kogd

Po niespełna miesiącu od interwencji poselskiej Tomczyka, Ministerstwo Energii przysłało odpowiedź. Uwagę zwracają zwłaszcza dane nt. wydobycia, eksportu i importu węgla w latach 2015-2018, czyli po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. W tym okresie wydobycie węgla w Polsce spadło o 13 proc. (z 72 mln ton do 63 mln ton).

Zobacz też: Michał Kamiński o swojej chorobie. "Jeżeli mówię ludziom, że warto zmieniać Polskę, to musiałem zmienić siebie"

W tym samym czasie eksport zmalał o połowę (z 9 mln do blisko 4 mln ton). Znacząco wzrósł natomiast import - podczas gdy w 2015 roku wynosił 8,3 mln ton, w 2018 roku osiągnął poziom 19,7 mln ton. Oznacza to wzrost o 230 proc.

d37kogd

Resort nie ujawnił żadnych konkretów dotyczących polityki węglowej w kolejnych latach. W odpowiedzi na pismo Tomczyka możemy przeczytać jedynie, że w styczniu ub. roku Rada Ministrów przyjęła Program dla sektora Górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który reguluje kwestie związane z wydobyciem surowca w latach 2020-2030. Resort energii dodaje, że prace nad Polityką energetyczną Polski do 2040 roku wciąż trwają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37kogd

Podziel się opinią

Share
d37kogd
d37kogd
Więcej tematów