Trwa ładowanie...
d4ghc7l

Cezary Morawski pozbawiony stanowiska. Teatr Polski we Wrocławiu szuka nowego dyrektora

Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Decyzję o jego zwolnieniu podjął zarząd, który dzięki specjalnej uchwale jednomyślnie pozbawił go stanowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. (East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
d4ghc7l

Cezary Morawski – odwołanie ze skandalem w tle

Cezary Morawski to aktor, reżyser i scenarzysta, który szerszej publiczności zapadł w pamięci, dzięki roli Krzysztofa Zduńskiego w serialu „M jak Miłość” oraz Krzysztofa Zielskiego w „Na Wspólnej”. Cezary Morawski był dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu od dwóch lat, w tym czasie zdążył doprowadzić do wojny z aktorami oraz ruiny finansowej placówki. Przeciwko piastowaniu przez niego stanowiska dyrektora Teatru Polskiego protestowali aktorzy zrzeszeni w związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza. Za Morawskim opowiadała się część środowiska artystycznego związanego z Solidarnością. 11 pracowników nie sympatyzujących z nowym dyrektorem straciło pracę pod koniec 2016 roku.

Cezary Morawski został zwolniony ze względu na zaniedbania w kwestii finansów teatru. Obecnie dług placówki wynosi około 1 300 000 zł. To jednak nie jedyne przewinienia byłego dyrektora. Jeszcze więcej kontrowersji wzbudziło hojne finansowanie przez teatr wynajmu jego mieszkania oraz sztuk, które reżyserował lub w których był aktorem. Na lokum Cezarego Morawskiego Teatr Polski we Wrocławiu wydał około 60 tys. zł. Z kolei projekty, w których Morawski był scenografem, aktorem lub reżyserem kosztowały placówkę 186 tys. zł. Te nieprawidłowości w październiku wykryła kontrola NIK.

d4ghc7l

Cezary Morawski zostanie w teatrze

Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, jednak nadal będzie związany z tą placówką. Aktor jest coraz bliższy osiągnięcia wieku emerytalnego, dlatego zgodnie z ustawą jest objęty ochroną. Teatr nie może go zwolnić oraz obniżyć mu pensji.

Zgodnie z treścią uchwały obowiązki Morawskiego do momentu wyłonienia nowego dyrektora obejmie Kazimierz Budzanowski, który dotychczas pełnił funkcje wicedyrektora wielu jednostek kultury we Wrocławiu. Był także pracownikiem działu kultury w urzędzie marszałkowskim.

Na poznanie nazwiska nowego dyrektora możemy nieco poczekać, ponieważ zarząd ma 1,5 roku na wyłonienie następcy Cezarego Morawskiego.

d4ghc7l

Podziel się opinią

Share

d4ghc7l

d4ghc7l
Więcej tematów